استیکینگ چیست | استخر استیکینگ ارز دیجیتال Staking Pools

استیکینگ استخر عملکردی شبیه به معادن دارند. در استیکینگ ارز دیجیتال، تعدادی دارنده کیف پول مجازی، سرمایه‌های خود را ترکیب می‌کنند تا شانس خود را در بدست آوردن سود بیشتر، بالا ببرند. به عبارت دیگر آنها قدرت اشتراکی خود را در روند تأیید و اعتبارسنجی بلوک‌های جدید متحد می‌کنند، بنابراین احتمال بیشتری برای کسب پاداش بلوک دارند. Staking pools مزایای بیشتری نسبت به استخراج به صورت انفرادی به همراه دارند. در این مقاله اطلاعات جامعی در این باره ارائه خواهیم داد.

آیا با روش Staking ارز دیجیتال می‌توان درآمد بیشتری کسب کرد؟

تجربه کار با این روش نشان داده که می‌تواند سرمایه‌گذاران و تاجران ارزهای دیجیتال را به درآمد خوبی برساند. در استخرهای ارزهای دیجیتال، می‌توان گفت که افراد دارای یک کیف پول یا حساب مشترک هستند. سود به دست آمده به همه آن‌ها تعلق خواهد داشت و بین افراد تقسیم می‌شود. این تقسیم سود بصورت نسبی اتفاق می‌افتد. یعنی هرکس نسبت به مقدار کیف پول خود، از سود بهره‌مند می‌شود. این اولین مورد تفاوت بین استخراج فردی و استیکینگ است. در استخراج فردی تمام سود متعلق به یک نفر خواهد بود.

نکته‌ای که باید در نظر گرفت، احتمال بیشتر بدست آوردن سود به کمک استخرهاست. در Staking شما شانس خود را چند برابر می‌کنید. بنابراین با اینکه سود حاصل در بین افراد تقسیم می‌شود، اما احتمالا سهم سود شما نسبت به استخراج فردی بیشتر است. بنابراین درآمد بیشتری نسبت به زمانی که به صورت فردی کار می‌کنید، خواهید داشت.

برخی افراد در چنین فرآیند اشتراکی،‌ نگران امنیت کیف پول خود هستند که در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم اما یکی از مهمترین سایت هایی که میتوان این موارد را بررسی کرد سایت های شاخص ترس و طمع است.

تفاوت Staking Pools و Mining چیست؟

تفاوت ماینینگ با ااستخراج

 

در دنیای دیجیتال، شما سه راه برای بدست آوردن ارزهای مجازی دارید. روش اول خرید آن‌ها است. روش دوم mining است که حتماً این اصطلاح را به طور مکرر شنید‌اید. روش سوم نیز Staking است. در این قسمت تعریف mining و استیکینگ را بیان می‌کنیم تا به تفاوت‌ها پی ببرید.

استخراج به روش mining

در این روش استخراج به دانش فنی و همچنین قدرت محاسباتی نیاز دارید تا معماهای الگوریتمی‌ حل شود. دو گزینه استخراج انفرادی یا پیوستن به استخر پیش روی افراد فعال در این حوزه قرار دارد که وابسته به سهولت هرکدام می‌توانند انتخاب شوند. در mining شما به سخت‌افزار و منبع برق قوی نیاز دارید. چراکه این کار به انرژی زیادی می‌طلبد.

استیکینگ ارز دیجیتال Staking 

این روش با استفاده از الگوریتم Proof of Stake (PoS) که اساس بسیاری از ارزهای دیجیتال جدید است، انجام می‌شود. در این الگوریتم خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده و نگه داشتن آنها در کیف پول برای مدت زمانی خاص است. Staking ارز دیجیتال شبیه سپرده ثابت در حوزه ارزهای غیر دیجیتال است. مانند سپرده ثابت که در انتهای دوره با بهره مشخصی به شما پاداش می‌دهند. بنابراین، بسته به مدت نگه داشتن آن‌ها در کیف پول، تعداد سکه های شما افزایش می‌یابد.

بهترین Staking Pools کدام یک هستند؟

بهترین Staking Pools کدام یک هستند؟

 

در این بخش شما را با معروف‌ترین و محبوب‌ترین استخرهای Staking ارز دیجیتال، آشنا می‌کنیم:

·        StakeCube

یکی از محبوب‌ترین استخرهای ذخیره سازی رمزنگاری در آن است. کاربران می‌توانند ارزهایی را که می‌خواهند در آن سهام داشته باشند پیدا کنند. یا اگر ترجیح دهند می‌توانند Shared Masternodes را انتخاب کنند. این استخر ارز دیجیتال امکانات جذاب‌تری چون قرعه‌کشی، بازی و جایزه‌های متنوع نیز دارد. برای ورود به استخر استیک کوب روی اینجا کلیک کنید.

دیجی کوین بر خلاف تمام رقبا با ارائه 290 ارز دیجیتال، کیف پول اختصاصی برای هر ارز و از همه مهمتر کارمزد 0.001 سعی کرده خریدی راحت و امن را در اختیارتان قرار دهد. 

·        4Stake

این استخر استیکینگ به کاربران اجازه می‌دهد که ارزهای جدیدی را که می‌خواهند در سایت مشاهده کنند، پیشنهاد دهند. بعلاوه شما می‌توانید ارز خود را به ارز بومی‌تبدیل کنید. برای ورود به این استخر روی اینجا کلیک کنید.

·        BTCPop

هر ارزی در این استخر، پلتفرم خاص خود را دارد. به این معنی که کاربران می‌توانند بلافاصله شروع به کسب درآمد و سرمایه گذاری کنند. همچنین در این استخر Staking مبادله ارز نیز انجام می‌شود. 

·  Staking Lab

این استخر برای کسانی که بیشتر به کیف پول‌های ارز دیجیتال (مستر نود) علاقه‌مند هستند، قابل توجه است. با این حال، سیستم عامل PoS را نیز ارائه می‌دهد. همچنین اگر کسانی را به این استخر ارز دعوت کنید، پاداشی برای شما در نظر می‌گیرند.

·        MyCointainer

این استخر برای تازه‌کارها که اطلاعات چندانی درمورد Staking ندارند، مناسب است. همچنین داشبوردی ساده با ظاهری جذاب در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

آیا Staking Pools امن هستند؟

 

استیکینگ توسط شرکت‌های مختلفی راه‌اندازی و مدیریت می‌شوند. هرکدام نیز سیاست خاص خود را اعمال می‌کنند. اما بدون استثنا، همه آن‌ها به امنیت کیف پول شما اهمیت زیادی می‌دهند. به همین دلیل نیز از روش‌های نوین و حتی گرانی برای امنیت استخر رمز ارزها استفاده می‌کنند.

این نکته را نیز باید در نظر گرفت که شرکت‌ها نمی‌توانند موضوع امنیت را جدی نگیرند. در غیر اینصورت افراد دیگر اعتمادی به آن‌ها نکرده و دیگر به استفاده از Staking ادامه نمی‌دهند.

به طور کلی خطر حمله هکرها در دنیای دیجیتال غیرقابل انکار است. اما شرکت‌های دارنده Staking راهکارهای خوبی برای این حملات در نظر گرفته‌اند. می‌توان گفت که امنیت این استخرها از کیف پول شخصی نیز بالاتر است.

نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که بخشی از امنیت استیکینگ به خود شما برمی‌گردد. شما باید به خوبی از اکانت خود محافظت کنید و از رمزهای دشواری استفاده نمایید. همچنین نباید اطلاعات حساب خود را در اختیار دیگران قرار دهید. این کارهای ساده باعث تأمین امنیت اکانت‌های ارز دیجیتال شما خواهد شد.

چه ارزهایی قابلیت Staking دارند؟

  • ارز دیجیتال تزوس – Tezos
  • ارز دیجیتال ایاس – EOS
  • ارز دیجیتال کازموس – Cosmos
  • ارز دیجیتال ترون – Tron
  • ارز دیجیتال نم – NEM
  • ارز دیجیتال آلگوراند – Algorand
  • ارز دیجیتال دیکرد – Decred
  • ارز دیجیتال اتریوم 2

استیکینگ ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

Staking برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های ترکیبی در ارزهای دیجیتال ایجاد شده‌اند. به طور کلی، هرچه استخر بزرگتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که انتخاب شود و یک بلوک را تأیید کند. با یک مثال این موضوع را برای شما شفاف‌تر می‌کنیم:

شخص (الف): او یک کیف پول ذخیره شده با هزار سکه ADA دارد. این شخص نمی‌خواهد سکه‌های خود را به استیکینگ منتقل کند. اکنون، هنگامی‌که یک بلاک باید استخراج شود، بلاکچین سعی می‌کند مناسب ترین کیف پول Staking را برای انجام آن پیدا کند. در این حالت  احتمال کمی ‌وجود دارد که کیف پول شخص (الف) برای اعتبار بخشیدن به بلوک انتخاب شود.

شخص (ب): این شخص با استخر آشنا است. او کیف پول خود را در Staking به مشارکت می‌گذارد. از آنجا که ارزش استخر در مقایسه با سایر کیف پول‌های شخصی بسیار بالاتر است، بنابراین احتمال زیادی برای دریافت سود وجود دارد. به عنوان مثال ، استخر بیش از یک میلیون ADA دارد. این امر باعث می‌شود که شانس بیشتری برای انتخاب تأیید بلوک داشته باشد.

مزایای استفاده از Staking Pools چیست؟

مزایای استفاده از Staking Pools چیست؟

 

این روش مانند روش دیفای اتریوم مزیت‌های زیادی را به همراه دارد که در این مقاله نیز به آن‌ها پرداختیم. در ادامه به صورت متمرکز این مزیت‌ها را بیان کرده‌ایم. آن‌ها دلیل اصلی استقبال سرمایه گذاران و تاجران این حوزه از استخرهای ارز دیجیتال هستند.

·        امنیت بالا

همانطور که گفته شد این استخرها دارای پروتکل‌های پیشرفته‌ای برای حفظ امنیت کیف پول شما، هستند. تا جایی که حتی امنیت آن از استفاده کیف پول به صورت انفرادی نیز بالاتر است.

·        شانس سود بیشتر

هرچه سرمایه بیشتر باشد، احتمال سوددهی نیز بالاتر می‌رود. در Staking نیز سرمایه‌های افراد مختلف، ترکیب شده و به سرمایه بسیار بزرگی تبدیل می‌شود.

·        هزینه کم‌تر

در این روش شما دیگر لازم نیست که ساعات طولانی از کامپیوتر خود استفاده کنید. استخراج به سخت‌افزاری قوی نیاز دارد. همچنین مصرف برق نیز در زمان استخراج بسیار بالا می‌رود.

ریسک استیکینگ ارز دیجیتال

Staking ، یک سیستم نسبتا جدید در دنیای دیجیتال به شمار می‌روند. بنابراین ممکن است برخی از افراد هنوز نسبت به آینده آن‌ها بی‌اعتماد باشند. البته ریسک‌هایی نیز وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را در دنیای دیجیتال نادیده گرفت.

·        حملات هکرها

در استخر استیکینگ ارز دیجیتال سرمایه بسیار بزرگی وجود دارد. این موضوع باعث می‌شود که هکرهای بسیاری به حمله و کلاهبرداری علاقه داشته باشند. در نتیجه تلاش بسیاری برای نفوذ انجام می‌دهند.

·        فراموشی اکانت

فراموشی اکانت در دنیای دیجیتال جزو ریسک‌های احتمالی است. بنابراین بهتر است که مشخصات اکانت خود را در جایی یادداشت کنید. در صورتی که اطلاعات اکانت خود را از دست دهید، عملا سرمایه شما نابود می‌شود. چرا که امکان پشتیبانگیری یا دریافت رمز تازه وجود ندارد.

·        انتقال اشتباه

اگر شما وجهی را به اشتباه انتقال دهید، ممکن است غیرقابل جبران باشد. البته این احتمال در بخش‌های دیگر به جز استخر استیکینگ ارز دیجیتال نیز وجود دارد.

نتیجه گیری

 دنیای ارزهای دیجیتال، دنیایی جدید و رو به رشد است. بنابراین هرروز اصطلاحات جدیدی را می‌شنوید که ممکن است شما را دچار سردرگمی‌کنند. Staking نیز مبحثی مهم در این دنیای جدید است. به همین دلیل نیز اگر در این حوزه فعالیت دارید، باید آن را جدی بگیرید. Staking می‌توانند سود بسیاری را برای شما داشته باشند. تا امروز نقص و اشکال بزرگی نیز در استخرها دیده نشده است. شاید یکی از دلایل آن حمایت به همین دلیل اعتماد کاربران را جلب می‌کند.


ثبت نظر