قرارداد هوشمند چیست | قرارداد هوشمند اتریوم چیست smart contracts

قرارداد هوشمند یک پرتوکل‌ رایانه‌ای است که در جهت تسهیل، شناسایی و تایید، یا مذاکره به صورت دیجیتال و یا انعقاد قرارداد به شکل دیجیتال ایجاد شده است. این قراردادها به شرکت‌های مختلف کمک می‌کنند که معاملات معتبر بدون نیاز به حضور فیزیکی شخص ثالث، انجام شوند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای قراردادهای هوشمند در حوزه بلاکچین است. چرا که این سیستم غیر متمرکز است و بین شرکت‌های مجاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این قراردادها دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های واسطه نیست. همچنین شما درگیر قراردادها نخواهید بود و زمان کم‌تری صرف می‌شود. بلاکچین مشکلات منحصر به فردی دارد. اما مزیت‌هایی چون مجاز بودن، اعتبار، سرعت بالا، هزینه کم و ایمنی بالا باعث شده است که دولت‌ها و بانک‌ها به استفاده از آن‌ها روی آورند.

این قراردادها می‌توانند به کدهای رایانه‌ای تبدیل شوند و در سیستم‌ها و حتی فضای ابری ذخیره شوند. همچنین به کمک سیستم‌های نظارتی بلاکچین می‌توان این قراردادها را کنترل کرد. همچنین می‌توان بر تراکنش‌های مالی و سرویس‌های ارائه شده نظارت کرد.

کاربرد قرارداد هوشمند چیست؟

کاربرد قرارداد هوشمند کجاست

 

این قراردادها به شما کمک می‌کنند بدون نیاز به واسطه تمامی معاملات خود را با کم‌ترین دردسر انجام دهید. این معاملات می‌توانند در رابطه با سهام، پول و سایر دارایی‌ها باشند. برای فهم بهتر عملکرد این قراردادها می‌توان آن‌ها را با سیستم‌های فروش مقایسه کرد. در حالت عادی افراد باید به دفتر یک وکیل مراجعه کنند و هزینه‌ای پرداخت کنند تا بتوانند سند اموال و سهم‌هایی که خریداری کرده‌اند را داشته باشند. اما به کمک قراردادهای هوشمند تنها کافی است که با ارزهای دیجیتال، خدماتی که می‌خواهید را دریافت کنید.

در قراردادهوشمند کلیه قوانین و مقررات مربوط به قراردادها وجود دارد. یعنی از این نظر کاملا مشابه نمونه‌های سنتی است. اما جالب است بدانید که این قوانین به صورت خودکار اجرا می‌شوند و امکان سرپیچی از آن‌ها وجود ندارد. 

روش کار قرارداد هوشمند

در این قراردادها دارایی یا رمز ارز به یک برنامه انتقال پیدا می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که کدی در برنامه مقصد اجرا شود و به صورت خودکار، عملیات مورد نیاز کاربر را فعال می‌کند. همچنین این قراردادها تعیین می‌کنند که دارایی‌ها باید به حساب چه کسی منتقل شوند. در این بین سندی نیز برای امنیت به پرداخت کننده ارائه می‌شود. این سند امنیت دارایی‌ها را تأمین می‌کند و باعث می‌شود قابل جایگزین نباشند.

قراردادهای هوشمند می‌توانند برای طیف گسترده‌ای از اقدامات مورد استفاده قرار گیرند؛ پرداخت حق بیمه، معاملات ملکی، خدمات مالی، فرآیندهای حقوقی و... از جمله مثال‌هایی برای کاربرد آن‌ها هستند.

 مثالی برای کاربرد قراردادهای هوشمند

تصور کنید که قصد دارید یک آپارتمان را از طریق بلاکچین و با ارز دیجیتال اجاره کنید. شما با پرداخت رمز ارز، رسیدی مبتنی بر پرداخت دریافت می‌کنید و این رسید در قرارداد مجازی شما و صاحب آپارتمان ثبت خواهد شد. بعد از آن صاحبخانه کارت دیجیتال خانه را در اختیار شما قرار می‌دهد و این کارت تا تاریخ مشخصی فعال است. در صورتی که این کارت به موقع به دست شما نرسد، بلاکچین رمزارزهای پرداختی را آزاد می‌کند و شما می‌توانید پولتان را برداشت کنید. اما در صورتی که کلید به موقع به دست شما برسد، مبلغ برای صاحبخانه آزاد خواهد شد. بعد از پایان قرارداد نیز کارت باطل می‌شود و دیگر مستأجر نمی‌تواند وارد خانه شود. 

دیجی کوین بر خلاف تمام رقبا با ارائه 290 ارز دیجیتال، کیف پول اختصاصی برای هر ارز و از همه مهمتر کارمزد 0.001 سعی کرده خریدی راحت و امن را در اختیارتان قرار دهد. برای خرید اتریوم روی لینک زیر کلیک کنید.

چگونه در بخش‌های مختلف می‌توان از قراردادهوشمند استفاده کرد؟

توسعه دهندگان این قراردادها بر این باورند که می‌توان از آن‌ها برای خدمات مختلف مالی، سلامت، بیمه و... استفاده کرد. در ادامه به کاربردهای آن در بخش‌های مختلف اشاره کرده‌ایم.

1- سیستم‌های دولتی

 

استفاده از قرارداد هوشمند در ادارات دولتی

 

استفاده در سیستم‌های رای گیری و شمارش آرا. قراردادهوشمند می‌تواند از ایجاد تقلب در رای گیری پیشگیری کند. این سیستم کاملا امن و رمزنگاری شده است. از طرفی دیگر نیازی به مراجعه حضوری به صندوق‌های رأی نیست و نیازی نیست مردم ساعت‌ها منتظر بمانند. افراد می‌توانند به صورت آنلاین رای گیری را انجام دهند. هک کردن سیستم‌های رای گیری و تغییر در دیتاهای آن به اطلاعات محاسباتی پیشرفته‌ای نیاز دارد که کم‌تر کسی از پس آن برمی‌آید!

2- سیستم‌های مدیریتی

استفاده از بلاکچین هم یک منبع معتبر ایجاد می‌کند و هم درگیری‌های احتمالی در ارتباطات و جریان کاری را از بین می‌برد. دقت، شفافیت و سیستم اتوماتیک آن این مزیت‌ها را ایجاد کرده است.

عملیات‌های تجاری معمولا باید یک پروسه نسبتا پیچیده را طی کنند. آن‌ها باید مجوزهای لازم را دریافت کنند و همچنین مسائل داخلی و خارجی شرکت باید کاملا مشخص شود. تنها در این صورت است که می‌توان پروژه را عملی کرد. قراردادهوشمند این موضوع را ساده می‌کند. همچنین می‌تواند از اختلافات بین سیستم‌های نظارتی و عملیات‌های تجاری پیشگیری کند. در این صورت هزینه‌های مربوط به دادرسی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

علاوه بر این موارد، قراردادهای هوشمند می‌توانند در محل‌های دیگری چون بایگانی‌ها و سیستم‌های بانکی نیز کاربرد داشته باشند.

قرارداد هوشمند اتریوم

یکی از تعاریف اساسی که برای قرارداد هوشمند اتریوم بیان می شود، فرایند کدگذاری است که برای حل هر معامله در بلاکچین، اتریوم انجام می دهد. این در حالیست که اساس قراردادهای هوشمند بر غیرمتمرکز بودن آن ها استوار است.

اگر در بانک در مراحل ایجاد حساب بانکی اختلالی پیش آید امکان بازگشت در هر مرحله وجود دارد؛ در صورتی که اساس قراردادهای هوشمند یعنی امکان بازگشت و تصحیح یک قراداد وجود ندارد.

مزیت‌های قرارداد هوشمند

این پروتکل به عنوان یک خدمت خارق العاده شناخته می‌شود. در ادامه به مزیت‌های آن اشاره کرده‌ایم.

1- خودگردانی

شما می‌توانید بدون نیاز به واسطه‌هایی چون کارگزاری‌ها و وکلا، مدیریت قرارداد خود را برعهده بگیرد. این موضوع خطر دخالت و دستکاری دیگران را از بین می‌برد؛ چرا که همه چیز کاملا اتوماتیک است و منابع انسانی در آن دخالت ندارند.

2- قابل اعتماد

اسناد شما در یک قراردادهوشمند رمزنگاری شده است. بنابراین هیچ راهی برای سوء استفاده و دزدی از آن‌ها وجود ندارد.

3- قابلیت پشتیبان گیری

در صورتی که بانک اطلاعات حساب شما را گم کند یا به هر دلیلی، اطلاعات در سیستم از بین برود، اتفاق مهمی رخ نخواهد داد. چرا که قراردادهای هوشمند دارای چندین نسخه پشتیبان هستند.

4- امنیت

اطلاعات رمزنگاری شده و رمزگذاری سایت‌ها ایمنی اسناد شما را تأمین می‌کند. در واقع، برای شکستن امنیت قرارداد هوشمند به هکرهای فراطبیعی نیاز است! تنها در این صورت شاید بتواند امنیت آن را بشکند و به آن نفوذ کند.

5- صرفه جویی در زمان و هزینه

برای پردازش اسناد به روش سنتی به هزینه و زمان بسیاری نیاز است. اتوماتیک بودن قراردادهای هوشمند باعث می‌شود فرآیندها با سرعت بسیار زیادی انجام شوند. این موضوع علاوه بر زمان در هزینه نیز صرفه جویی می‌کند.

همچنین نیازی نیست هزینه‌ای به دفترهای اسناد رسمی پرداخت کنید تا شاهدی برای معامله داشته باشید یا سند را دریافت کنید.

6-  دقت بالا

هرجایی که انسان‌ها حضور داشته باشند، احتمال خطا زیاد است. اتوماسیون‌ شدن فرایندها تا حد زیادی احتمال این خطا را کم‌تر می‌کند. به عنوان مثال ممکن است در پر کردن دستی فرم‌ها خطایی ایجاد شود. اما زمانی که سیستم اطلاعات را وارد می‌کند، چنین مشکلی نخواهد بود.

معایب قرارداد هوشمند

این قراردادها مشکلاتی نیز دارند که جای بحث دارد. اتوماسیون فرآیندها یعنی زمانی که استثنایی پیش آمد، نمی‌توان کار دیگری انجام داد. برای توضیح بیشتر مثال اجاره آپارتمان را به خاطر آورید. در صورتی که مستأجر استفاده غیر اصولی و نامشروع از آپارتمان داشته باشد، صاحب خانه تا پایان قرارداد نمی‌تواند کارت را از او پس بگیرد. معمولا برخی از افراد با بررسی های بیشتر به سراغ سرمایه گذاری در اتریوم می روند. این درحالی است که اگر قرارداد سنتی بود، قابلیت لغو آن وجود داشت. سایر مشکلات قرارداد هوشمند عبارت است از؛

  • در صورتی که کد اشتباه ارسال شود، امکان اصلاح آن وجود ندارد.
  • هنوز برنامه‌ای برای دریافت مالیات از معاملاتی که مبتنی بر قرارداد هوشمند هستند، ایجاد نشده است.
  • روش تنظیم قرارداد نیز تا حد زیادی جای بحث دارد. جزئیات قرارداد را چگونه می‌توان مشخص کرد؟

بلاکچین‌هایی که از قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند

  • بیت کوین: این قراردادها برای پردازش معاملات این رمزارز ایده آل هستند. اما در پردازش اسناد محدودیت دارند.
  • Side Chains: این نامی برای زنجیره‌های مرتبط با بیت کوین است. آن‌ها زمینه بیشتری برای اجرای قراردادهای هوشمند ایجاد کرده‌اند.
  • NXT: NXT یک بستر بلاکچین است که به صورت عمومی فعالیت دارد. این بستر مجموعه‌ای از الگوریتم‌های قرارداد هوشمند را ارائه می‌دهد. اما شما نمی‌توانید از قراردادهای دلخواه خود استفاده کنید. تنها امکان استفاده از کدهای موجود در مجموعه وجود دارد.
  • اتریوم: بستر بلاکچین اتریوم پیشرفته‌ترین قراردادهای هوشمند را دارد. شما می‌توانید هر آنچه لازم دارید را در این قراردادها قرار دهید و کدهای دلخواه ایجاد کنید. البته باید برای استفاده از قدرت‌های محاسباتی از توکن‌های ETH استفاده کنید.

حرف آخر

قراردادهای هوشمند پتانسیل بسیاری برای استفاده گسترده در آینده دارند. برخی بر این باورند که مزیت‌های آن باعث می‌شود در زندگی روزمره انسان‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. برخی دیگر نیز تصور می‌کنند که نقاط ضعف آن قابل چشم پوشی و از بین بردن نیست و به زودی از چرخه بلاکچین حذف خواهد شد. اما سخن گروه اول محتمل‌تر است. این لینک یکی از منابع مهم برای نوشتن این محتوا بود.


ثبت نظر