آمادگی لازم را داشته باشید که با هاردفورک بیت کوین کش شما تغییر نکنید!

فکر می‌کنید چگونه یک هارد فورک می‌تواند تجارت بیت کوین کش را تغییر دهد؟ حدود 16 روز از فورک مجددی که بیت کوین کش متحمل آن شده است می‌گذرد. فورک بیت کوین کش به معنی آن است که بلاکچین بیت کوین کش به دو نسخه جداگانه تقسیم خواهد شد. این اتقاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که اختلاف نظر بر روی عملکرد بیت کوین وجوددارد. در این جا با بهترین راه برای مقابله با بیت کوین کش و تغییرات آن در برابر هارد فورک ایجاد شده را بررسی می‌کنیم و کم ریسک ترین راه حل را پیشنهاد می‌کنیم.

فورک روی بیت کوین کش یعنی چی؟

تصویری از یک چنگال بر روی سکه بیت کوین کش

قبل از آنکه به بررسی هارد فورک بیت کوین کش بپردازیم بهتر است که بدانیم تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش در چیست و سپس به سراغ این مطلب برویم. در هسته اصلی بیت کوین کش بین دو بخش اصلی آن یعنی Bitcoin Cash ABC (BCHA) و Bitcoin Cash Node (BCHN)  اختلاف دیدگاهی وجود دارد. بیت کوین ABC برنامه ای با نام Infrastructure Funding Plan (IFP) ارائه داده است که می‌خواهد این برنامه را از طریق یک HARDFORK جدید به مرحله اجرا در بیاورد.

ولی دلیل مخالفت Bitcoin Cash Node (BCHN)  برای اجرای IFP این است که IFP 8% مالیات از هر تراکنش را برای خودش در نظر می‌گیرد. یعنی هر ماینر از این پس 8% کمتر پاداش استخراج دریافت خواهند کرد. و قطعا ادامه این روند باعث دلسردی ماینرها از بیت کوین کش می‌شود. جدا از این مورد؛ بخشی از نگرانی ها به سمت متمرکز شدن بیت کوین کش می‌رود. زیرا بخش بیشتر بیت کوین کش زیر نظر IFP فعالیت خواهد کرد. برای بررسی هر آنچه که باید از بیت کوین کش بدانید اینجا کلیک کنید.

همین 2 دلیل کافیست که بدانیم اساس کار Bitcoin ABC با شکست مواجه خواهد شد. زیرا حدود 82% ماینرها از نرم افزار کاملا غیرمتمرکز BCHN استفاده می‌کنند. و این نشان دهنده عدم موافقتشان در برابر این تغییر بزرگ است.

در برابر هاردفورک بیت کوین کش چه کاری باید انجام دهیم؟

تصویری از یک چنگال که روی یک سکه بیت کوین واقع شده است و سپس تبدیل شده با بیت کوین کش

صرافی ها خودشان را برای HARDFORK ها آماده می‌کنند ولی نه برای هر تغییری که اساس ارزهای دیجیتال را زیر سوال ببرد. به عنوان مثال؛ Coinbase در 5 نوامبر طی یک توییت اعلام کرد که تمامی‌سرمایه گذاری، خرید و فروش بیت کوین کش را متوقف خواهد کرد. و این روند تا زمانی ادامه دارد که بیت کوین کش به BCHN و پایدار تبدیل شود.

BitGo یکی دیگر از صرافی‌های بزرگ در جهان است که نام این تغییر بزرگ بیت کوین کش را تغییر فاحش می‌داند. زیرا این بروزرسانی، بروزرسانی نیست که جامعه ارز دیجیتال به آن نیازی داشته باشد. این صرافی طی یک مقاله تایید کرده که:«در تاریخ 12 ساعت قبل از چنگال روز یکشنبه ، 15 نوامبر 2020 تمامی‌سرویس ها یارائه دهنده BCH را متوقف خواهیم کرد»

و اما صرافی Kraken طی بیانیه ای گفته «صرف نظر از نتیجه چنگال» پشتیبانی کامل خود را از Kraken ادامه خواهد داد و نتایج این تغییر بزرگ را منعکس می‌کند. این صرافی بزرگ ادامه داد:«مشتریانی که خواهان استفاده از بیت کوین کش هستند؛ بهتر است که آن را در یک کیف پول جداگانه ای نگهداری کنند»

Binance دیگر صرافی محبوب در جهان است که تمامی‌UTC ها از 10 صبح 15 نوامبر به حالت تعلیق درآورده است. طی این گزارش Binance اعلام کرده هیچ یک از معاملات محلی بیت کوین کش تحت تاثیر این تصمیم قرار نخواند گرفت اما وام‌های BCH از تاریخ 15 نوامبر متوقف خواهند شد.

انتظار می‌رود با این روند BCHN محبوب ترین ارز دیجیتالی شناخته شود ولی اگر این چنین نشد؛ قطعا صرافی ها استراتژی دیگری را برای رویارویی با این تغییر اعمال خواهند کرد.

دیجی کوین بر خلاف تمام رقبا با ارائه 290 ارز دیجیتال، کیف پول اختصاصی برای هر ارز و از همه مهمتر کارمزد 0.001 سعی کرده خریدی راحت و امن را در اختیارتان قرار دهد. برای خرید بیت کوین کش روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا تمامی‌فورک‌های ایجاد شده روی بلاکچین قابل استفاده هستند؟

بله ولی نه خیلی زیاد. هزینه کارمزدهای بیت کوین کش بسیار کمتر از بیت کوین است و همین امر افراد را مجبور کرد که به فکر هزینه‌های خیلی کمتر بروند که نتیجه آن فورک‌هایی بود که روی فورک قبلی انجام میشد.

تکلیف سرمایه گذاران بیت کوین کش چیست؟

لایت کوین بهتر است یا بیت کوین یا اتریوم ؟ هیچکس نمیداند که نتیجه این فورک دقیقا چه خواهد شد. ولی سعی کنید اگر بیت کوین کش دارد آن را در یک کیف پول جداگانه ای محافظت کنید به این صورت که برای بیت کوین کش و سایر ارزهای دیجیتالتان حاوی یک کلیدخصوصی و یک کلید عمومی ‌نباشد. برای بیت کوین کش یک کلید عمومی‌و خصوصی جداگانه برای سایر ارزهای دیجیتال یک کلید عمومی‌و خصوصی دیگر داشته باشید.

طی آخرین اتفاقات حمایت عجیب ایلان ماسک و ثروتمندان مکزیک از بیت کوین، سایر ارزها (از اتریوم گرفته تا بیت کوین کش) دچار یک رشد چند درصدی پایدار شده اند. ارزهایی مانند بیت کوین کش ارزش خرید در بلند مدت و کوتاه مدت را دارد. اگر فکر می کنید با تحلیل های تکنیکال آشنایی دارید حتما نمودار و چارت بیت کوین کش را دنیال کنید در غیر اینصورت سرمایه گذاری روی بیت کوین کش به صورت بلند مدت بسیار پیشنهاد می شود.

حرف آخر

خلاصه آنچه در این مقاله یاد گرفتیم:

  • تنها 16 روز از فورک ایجاد شده بر روی بیت کوین کش می‌گذرد.
  • این عملکرد بیت کوین کش، برخلاف ساختار غیرمتمرکز آن است و از طرفی با توجه به برنامه ریزی برای اخذمالیات 8 درصدی قطعا دچار محدودیت‌های اجرایی خواهد شد.
  • برخی از صرافی‌های بزرگ مانند Coinbase فعلا تجارت بخش بیت کوین کش را متوقف کردند.

ثبت نظر