اتریوم و بیت کوین | آیا اتریوم جایگزین بیت کوین می شود؟

چندی پیش با یک وکیل ملاقاتی داشتیم که بحثمان به سمت ارزهای دیجیتال رفت. به نظرم جمله ای که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد؛ شروع کننده پرحاشیه ترین بحث این روزها خواهد بود. یعنی: اتریوم یا بیت کوین ؟ آیا اتریوم جایگزین بیت کوین می شود؟

به عنوان یک وکیل هر روزه مشغول ارائه خدمات مالی هستم و این روزها بیشتر از هر روز، با افرادی گفتگو می‌کنم که درگیر معاملات ارزی هستند. این طور که به نظر می‌رسد رشد استفاده از ارزهای دیجیتال طی سال‌های آینده روند نمایی به خود خواهد گرفت.

شاید تعجب کنید که طی سال‌های اخیر رشد و تولید ارزهای دیجیتال تقریبا 7 برابر بیشتر از رشد پول‌های رایج (ارز فیات) بوده است. دو تا از مشهورترین ارزهای دیجیتال که طی سال‌های اخیر بیسار همه گیر شده اند بیت کوین و اتریوم است.

شکی نیست که در حال حاظر، بیت کوین از اتریوم پیشی گرفته است. ولی با وجود افت ارزشی اخیر که در بیت کوین رخ داده است (به دلیل فورک‌های زیادی که روی بلاکچین انجام گرفته) شاید فرصت خوبی برای اتریوم باشد که بیت کوین را پشت سر بگذارد.

تفاوت اتریوم و بیت کوین

اختلاف بیت کوین و اتریوم

 

اولین و اساسی ترین موضوع همین است. « اتریوم و بیت کوین دو ارز دیجیتال کاملا متفاوت هستند که مقایسه کردن آن ها عین مقایسه کردن گوشی موبایل و لپتاپ است».

به لحاظ فنی؛ استفاده از بیت کوین هیچ محدودیتی ندارد. شیوه استفاده از آن به مانند استفاده از پول‌هایی هست که در حساب قرار دادید. از آن پول ها برای خرید اقلامی‌استفاده می‌کنید بدون اینکه در عمل کار خاصی را انجام دهید.

بیت کوین هم به همین صورت است و تنها تفاوت آن با پول رایج این است که به جای حساب بانکی، بیت کوین ها در کیف پولتان قرار دارد و هر زمانی که بخواهید می‌توانید از آن ها استفاده کنید.

در مقابل اتریوم یک پلتفرم محاسباتی است که زبان نوشتاری مخصوصی به خود را برای قراردادهای هوشمند لحاظ می‌کند. به بیان واضح تر؛ هر گاه معامله ای در سطح اتریوم در حال انجام باشد؛ زنجیره بلوکی اتریوم یک سری از اعداد و وقایع را به صورت خودکار اجرا می‌کند.

اتریوم به مانند سایر بلاکچین ها به صورت open sourc (منبع باز) استفاده می‌شود؛ یعنی هر فردی که معاملات خود را به وسیله اتریوم انجام دهد، می‌تواند از قراردادهای هوشمندی که قبلا در اتریوم ایجاد شده است و هم اکنون در قالب اعداد دیجیتالی موجود است؛ استفاده کند.

اتر چیست؟

اتر یک واحد ارزش گذاری اتریوم است که ویژگی‌های خاصی با بیت کوین دارد. اتر یک ذخیره بالقوه از انرژی است و تنها زمانی آزاد می‌شود که یک بلوک از زنجیره بلوک اتریوم آزاد شده باشد. اتر اگرچه بیشتر با اتریوم در ارتباط است ولی عملکردهایش مشابه بیت کوین است. و اینکه اتر مسئول انجام معاملات باشد تنها به طرفین معامله برمیگردد که آیا استفاده از اتر برایشان ارزشمند است یا خیر.

اتریوم بخریم یا بیت کوین | اتریوم بهتر از بیت کوین

مزایا اتریوم

اخیرا؛ همه ارزهای دیجیتال که استفاده مستقیم در بازار سرمایه دارند، دچار بحرانی زودگذر شده اند. دلیل این امر؛ امتناع شرکت‌های انگلیسی از پذیرش ارزهای پایه در قراردادهایشان بوده است. مخصوصا قراردادهای مربوط به املاک. اگر با دقت‌تر نگاه کنیم، دلیل این امتناع چیزی جز سایه سرد سیاست بر ارزهای دیجیتال نیست.

اتر محصولی از اتریوم است و اتریوم شبکه محاسباتی عظیمی‌ است که هر کسی را قادر می‌سازد که به تنهایی برنامه ای غیرمتمرکز برای خودش ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر یک شرکت تجاری نیازش  را در راه حل‌های توسعه یافته بلاکچین ببیند؛ می‌تواند از یک برنامه نویس جهت ساخت یک برنامه در بستر اتریوم کمک بگیرد.

اگر مایلید با یک ویدیو آینده اتریوم را درباره جانشینی بیت کوین بررسی کنید؛روی اینجا کلیک کنید و قبل از کلیک روی لینک زیر آی پی کشورتان را تغییر دهید.

بهتر است کمی بیشتر عملکرد این دو ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

تفاوت اتریوم و بیت کوین | مقایسه اتریوم و بیت کوین

در این بخش می خواهیم به بررسی تفاوت های اتریوم و بیت کوین بپردازیم. 

1- قراردادهوشمند اتریوم

بیت کوین یک پول دیجیتالی و الکترونیکی است. در صورتی که اتریوم یک قرارداد هوشمند است و تنها یکی از کاربردهای آن داشتن یک توکن به نام Ether است. این ویژگی باعث می شود که اتریوم به صورت شبکه غیرمتمرکز فعالیت کند. نتیجه این فعالیت ایجاد تعداد زیادی ارز دیجیتال بر بلاکچین اتریوم است. 

2- محدودیت‌های بیت کوین

بیت کوین تنها ارزی است که روزی به پایان خواهد رسید. این به این معنی است که ویژگی عرضه و تقاضا روی بیت کوین بسیار موثراست. اما این ویژگی برای اتریوم اینطور نیست. بلاکچین اتریوم روز به روز در حال بهبود است و طی آخرین بررسی ها اتریوم در حال ارتقاء اتریوم به اتریوم 2 در 3 فاز است.

فاز صفر اتریوم 2 در آذر 1399 انجام شد. پیش بینی می شود فاز 1 و فاز دو طی سال های 2021 و 2022 انجام شود. 

3- نحوه استخراج اتریوم و بیت کوین

یکی از تفاوت های اصلی استخراج اتریوم و بیت کوین است. طی به روز رسانی اخیری که اتریوم انجام داده است؛ اتریوم  توانسته شیوه استخراج خود را از حالت سنتی و استفاده از برق به شیوه اثباتسههامدر بیاورد. با این کار؛ کار کردن با اتریوم بسیار راحت تر، کم هزینه تر و با مصرف برق کمتر انجام می شود. 

قیمت اتریوم و بیت کوین

قیمت اتریوم به تومان در تاریخ 22 خرداد 1400 ؛ 2,333.60 دلار آمریکا (معادل ۵۵,۹۶۲,۹۰۵ تومان) و حجم معاملات انجام شده طی 24 ساعت گذشته 25,505,135,704 دلار است. علاوه بر این اتریوم طی 24 ساعت گذشته 5.75% کاهش را تجربه کرده است. بر اساس آخرین رتبه بندی جهانی اتریوم همواره رتبه دو جهانی را در بر دارد. 

قیمت بیت کوین به تومان در تاریخ 22 خرداد 1400 ؛ 35,212.88 دلار آمریکا (معادل ۸۳۶,۴۹۴,۵۱۰ تومان) و حجم معاملات انجام شده طی 24 ساعت گذشته 39,065,086,909 دلار است. علاوه بر این اتریوم طی 24 ساعت گذشته 5.21% کاهش را تجربه کرده است. بر اساس آخرین رتبه بندی جهانی اتریوم همواره رتبه دو جهانی را در بر دارد. 

سایه سرد سیاست بر ارزهای دیجیتال

همانطور که در چند پاراگراف بالاتر به آن اشاره کردیم؛ روز به روز بر محدودیت‌هایی که دولت ها بر ارزهای پایه اعمال می‌کنند، افزوده می‌شود. زیرا می‌ترسند از واقعیتی که سال ها آن را در دید مردم پنهان کرده اند و ممکن است به واسطه ارزهای دیجیتال هویدا شود.

این نوع از محدودیت ها، اغلب اتر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نه اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال را. با این وجود سایر مشاغل می‌توانند از خدمات پرداخت اتریوم، جا به جایی وجه و بسیاری دیگر از ویژگی‌های اصلی استفاده کنند.

باگر قصد خرید ارز دیجیتال اتریوم را دارید؛ روی لینک زیر کلیک کنید.

  خرید اتریوم  

 

تشابه بین اتریوم و بیت کوین

 

اولین و اصلی ترین جمله ای که تاکنون آن را بررسی کرده ایم این است که اتریوم و بیت کوین بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. ولی در عین تفاوت قطعا شباهت هایی دارند که ما آنها در زمره ارز دیجیتال بررسی می کنیم. در اینجا به برخی از این تشابهات اشاره می کنیم:

  • هر دو ارز دیجیتال استخراج و سپس فروخته می شوند.
  • برای استفاده از هرکدام بایستی کیف پول مخصوص داشته باشید.
  • برای انجام هر معامله داشتن 2 کلید عمومی و خصوصی ضروری است.
  • هر دو تجارت در قالب سیستم عامل انجام می شود.
  • و هر دو ارز دیجیتال با عرضه و تقاضا رابطه مستقیمی دارد و به همین قیمت ارزها با رویدادهای موجود در صنعت جهش پیدا می کند.

چرا اتریوم همیشه از بیت کوین عقب تر است؟

در اواسط ماه ژوئن سال 2016 میزان سرمایه بیت کوین تقریبا 8 میلیارد دلار از اتریوم عقب بود. و با وجود اینکه تمامی فعلان بازار امید داشتند اتریوم بازار را فتح خواهد کرد ولی تنها پس از 5 ماه، سرمایه هر دو ارز دیجیتال به 96 میلیارد دلار افزایش یافت. امروز همه به بیت کوین و سلطنت آن بر دنیای ارز دیجیتال ایمان آورده اند و این اتریوم است که همواره در حال شکست از رقیب همیشگی خود می باشد.

آیا روزی خواهد رسید که اتریوم از پس بیت کوین بر بیاید؟

مقایسه اتریوم و بیت کوین از پایه اشتباه است. هیچ یک از آن ها به طور مستقیم رقیب یکدیگر نیستند. اساس بیت کوین یک سیستم پرداخت است در حالیکه از اتریوم  برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می شود.

با توجه به اینکه بیت کوین به دلیل محدودیت هایی که در بلاکچین آن دارد، تعداد سکه هایش روزی به پایان خواهد رسید؛ قیمت بیت کوین به صورت تورمی در حال افزایش است. (عرضه و تقاضا). این در صورتی است که اتریوم از ارزش احتمالی خود، حتی با وجود هارد فورکی که در بلاکچینش رخ داده، باز هم مطلع است.

اگر به قصد سرمایه گذاری تصمیم داریم یکی از دو ارز بیت کوین یا اتریوم را خریداری کنیم؛ خوب است بدانیم؛ به ارزش بیت کوین خواه یا ناخواه، با رقیب و بی رقیب روز به روز در حال افزایش است. به طوریکه در حال حاظر ارزش تعداد سکه های بیت کوین تقریبا 6 برابر 10 سال پیش است. و این رشد تا زمانی که تعداد کل سکه ها به 21 میلیارد توکن برسد؛ ادامه خواهد داشت.

اتریوم و بیت کوین دو نمودار با فراز و فوردهای بسیار

اتریوم و بیت کوین و ریپل

مشخصا اتریوم رقیب اصلی بیت کوین است ولی نه به دلیل اینکه بیت کوین نمی تواند با اتریوم رقابت کند بلکه به این دلیل که اتریوم در تلاش است یک سیستم عامل باشد تا یک سیستم پرداخت جزء. اینکه سیستم عامل باشی یعنی سیستم پرداخت هم جزئی از شماست ولی برعکس آن صادق نیست.

اگر به نمودارهای بیت کوین و اتریوم دقت کنید خواهید دید که بیت کوین طی سال ها افت و خیزهای زیادی داشته است. به عنوان مثال؛ در نوامبر سال 2017 بیت کوین حدود 8000 دلار معامله شد و دقیقا در دسامبر 2017 به حدود 19000 دلار افزایش پیدا کرد. و مجددا به 8000 هزار دلار سقوط کرد. این افت و خیزهای ناگهانی منجر به سرمایه گذاری افراد در سال ارزها یدیجیتال شد. و دلیل اصلی که اتریوم همواره از بیت کوین تحت هر شرایطی عقب است این است که اتریوم دیرتر از بیت کوین وارد حوزه بازار سرمایه شده است.

مهمترین مزیت اتریوم نسبت به بیت کوین چیست؟

سرعت؛ مزیت اصلی اتریوم است. در حالیکه شبکه اتریوم هر یک دقیقه 5 بلوک را آزاد می کند، اتریوم در هر یک ساعت 5بلوک را آزاد می کند.

حرف آخر

بزرگترین تهدید برای بیت کوین، اتریوم است. زیرا بیت کوین پس از واقعه silkroad هر چند خیلی معروف شد و سر زبان ها افتاد؛ ولی بهشتی برای خلافکاران هم محسوب می‌شد. اتریوم این امکان را در اختیار بیت کوین قرار می‌دهد که بیت کوین را بتوان به اتریوم تبدیل کرد و از مزایا اتریوم استفاده کرد. ولی اتریوم را نمی‌توان به بیت کوین تبدیل کرد و به همین دلیل اتریوم، قدرتمندترین رقیب بیت کوین است.

در حال حاظر؛ با توجه به اینکه بزرگترین بازارهای جهانی سرمایه کافی برای بیت کوین و اتریوم را در اختیار دارند؛ فعلا اتریوم از بیت کوین پیشی نخواهد گرفت. ولی می‌توان امیدوار بود.


ثبت نظر