فورک اتریوم Ethereum | فورک Fork چیست

فورک شدن در ارزهای دیجیتال یکی از مهمترین و در عین حال؛ نادرترین اتفاقاتی است که ممکن است در شبکه بلاکچین رخ دهد. اغلب ویژگی ها با فورک به طور کلی تغییر خواهند کرد. از ویژگی‌های ظاهری گرفته تا ویژگی‌هایی که به شیوه عملکرد آن ها بستگی دارد. در این مقاله ابتدا به سوال بسیار مهم و حیاتی فورک اتریوم چیست پاسخ می‌دهیم و سپس به بررسی 3 تا از پرکاربردترین فورک‌های اتریوم و تاثیر هر کدام بر بلاکچین اتریوم می‌پردازیم.

ولی بهتر از قبل از تمامی‌آن ها نگاهی به تعریف فورک بیندازیم سپس به بررسی فورک اتریوم هم می رسیم.

Fork فورک چیست ؟

فورک چیست

در دنیای ارزهای دیجیتال، فورک ها معنی بسیار متفاوتی و عملکرد بسیار متفاوت تری دارند. فورک در تعریف دقیق ارزهای دیجیتال به معنای تغییر در بلاکچین ارز مورد نظر است. این تغییر معمولا دو دیدگاه را به دنبال دارد. دیدگاه اول مربوط به افرادی است که به دنبال تغییر هستند و از هر تغییری استقبال می‌کنند و دیدگاه دوم کاملا برعکس دیدگاه عمل رفتار می‌کنند.

فورک ها معمولا به دو صورت برای ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتند. یکی soft forks و دیگری hard forks.

برای بررسی بیشتر هاردفورک اتریوم ، روی اینجا کلیک کنید. (اگر نتوانستید وارد سایت مورد نظر شوید؛ لطفا با تغییر آی پی کشورتان، مجدد امتحان کنید.)

هارد فورک اتریوم چیست ؟

soft forks اغلب باعث بهتر شدن بلاکچین می‌شوندو نه تغییر در روند اصلی آن. یکی از واضح ترین soft forks پروژه لایتنینگ بیت کوین است. با اجرای این پروژه بر روی بلاکچین بیت کوین نه تنها اصل روند تراکنشی Peer-to-peer تغییر نکرد بلکه قوانین و امنیت کلید خصوصی را هم زیر سوال نبرد. در مقابل تمامی‌این مراحل سافت فورک، تنها روند اجرای تراکنش را سریعتر از قبل کرده است.

از دیگر ویژگی‌های سافت فورک می‌توان به افزایش حجم اطلاعات ورودی اشاره کرد. هر دو این ویژگی ها را کاربر می‌تواند انتخاب کند یا از همان حالت قبلی استفاده کند.

ولی داستان hard forks کاملا متفاوت است.

زمانیکه یک هارد فورک روی بلاکچین انجام می‌شود، نسخه قدیمی‌بلاکچین را بی اعتبار می‌کند. اگر نسخه قدیمی‌همچنان به مسیر خود ادامه دهد پس از نسخه جدید جدا می‌شود. برای اتریوم چنین هارد فورکی صورت گرفته که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

دیجی کوین بر خلاف تمام رقبا با ارائه 290 ارز دیجیتال، کیف پول اختصاصی برای هر ارز و از همه مهمتر کارمزد 0.001 سعی کرده خریدی راحت و امن را در اختیارتان قرار دهد. برای خرید اتریوم روی لینک زیر کلیک کنید.

هارد فورک‌ اتریوم Ethereum

یکی از اصلیترین دلایل که داریم درباره هارد فورک اتریوم صحبت می‌کنیم این است که این نوع فورک ها برای اتریوم بسیار خطرناک خواهد بود به همین دلیل باید آن را بیشتر بررسی کنیم.

در این مقاله درباره 3 نوع فورک در اتریوم صحبت می‌کنیم. Ethereum Classic ، EtherZero و Metropolis.

اتریوم کلاسیک Ethereum Classic

از این پس نام تمامی هارد فورک ها را با نام فورک معرفی می کنیم. هارد فورک اتریوم کلاسیک ، اولین و در عین حال بحث برانگیزترین هاردفورکی بوده که تاکنون بر روی بلاکچین اتریوم انجام شده است. دلیل ایجاد آن هم یک اتفاق از پیش تعیین نشده بوده است. اساس کار اتریوم بر روی شبکه غیرمتمرکز DAO قرار داشت و در همان زمان شبکه DAO توسط تعدادی هکر، مورد حمله قرار گرفت. از آنجایی که امنیت شبکه ارز دیجیتال از هر ویژگی دیگر آن برتر است؛ توسعه دهندگان ارزدیجیتال اتریوم بر آن شدند که با ایجاد یک هاردفورک بر روی بلاکچین اتریوم، تمامی‌سکه‌های اتریوم را بازیابی کنند.

همین اتفاق کافی بود که طرفداران اتریوم در همان ابتدا کار به دو دسته موافقان هارد فورک و مخالفان هارد فورک تقسیم شوند. موافقان هارد فورک کلاسیک اتریوم بسیار خشنود از حمایت تیم توسعه دهنده اتریوم و اینکه از این به بعد بسیار پرقدرت تر از قبل می‌توانند مشکلات اتریوم را برطرف کنند و مخالفان به دلیل نقض قانون عدم تمرکز ارزهای دیجیتال دیگر حاظر به ادامه سرمایه گذاری در اتریوم  نشدند.

زیرا زمانی که یک ارز دیجیتال، لقب غیرمتمرکز را به خود می‌گیرد؛ نباید در برابر یک تغییر، یک تیم خاص آن را حمایت کنند. زیرا در این صورت قانون عدم تمرکز نقض شده است.

در نهایت تیم اتریوم به دو بخش تقسیم شد. یکی اتریوم کلاسیک و دیگری اتریوم.

هارد فورک EtherZero اتریوم

 

EtherZero یکی دیگر از فورک‌ های اتریوم است ولی به اندازه اتریوم کلاسیک جنجالی به پا نکرده است. هدف اصلی اتریوم از ایجاد این فورک بر روی بلاکچین، تنها اضافه کردن برخی ویژگی‌هاییست که می‌توان از اتریوم در جهت آسان تر، استفاده کرد. 

از ویژگی‌هایی که این فورک در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از سیستم PoS
 • امکان ماین کردن با دکل‌های GPU
 • در مجموع 194 میلیون ETZ ارائه می‌دهد
 • زمان انجام معامله 10 ثانیه
 • اندازه هر بلوک 2 مگابایت
 • پرداخت فوری: بله
 • گره اصلی: پشتیبانی
 • تکثیر (TPS): 10000+
 • قرارداد هوشمند: بله

هارد فورک Metropolis اتریوم

Metropolis فورک اتریوم فعلی Ethereum است. تفاوت اصلی این فورک اتریوم با دیگر فورک ها در این است که این فورک به دلیل شرایط سخت و جدایی از اتریوم ایجاد نشده است بلکه؛ به دلیل بهبود شرایط اتریوم و زیر نظر توسعه دهندگان اصلی اتریوم انجام شده است.

برخی از ویژگی‌هایی که باعث بهبود شرایط اتریوم می‌شود شامل:

 • عدم دشواری در هنگام استخراج اتریوم
 • سرعت بیشتر در انجام معاملات
 • امنیت بیشتر در حهت حفظ ارز دیجیتال خریداری شده

هارد فورک Serenity اتریوم

Ethereum Serenity به عنوان آخرین گام بزرگ در توسعه Ethereum در نظر گرفته می‌شود. Serenity فقط با یک هدف بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. انتقال زنجیره بلوک اتریوم از PoW به PoS.

خلاصه فورک‌ اتریوم Ethereum

بهتر است یک خلاصه ای از آنچه بر اتریوم گذشته را مرور کنیم.

فورک ها در واقع نوعی بروزرسانی‌هایی هستند که می‌توانند به   دو نوع نرم یا سخت وجود داشته باشند.

فورک‌های نرم مسائل جزئی و تنها چند آرایش در بلاکچین را تغییر می‌دهند در حالیکه فورک‌های سخت روند بازی را کلا تغییر می‌دهند. به طوریکه ساختار ارز جدید با ارز قبلی کاملامتفاوت است.

اتریوم از زمانی که ایجاد شده است 3 فورک را تجربه کرده است. 3 فورکی که همچنان باقی مانده اند. این 3 فورک شامل Ethereum Classic ، EtherZero و Metropolis است.

حرف آخر

دنیای ارزهای دیجیتال در حال یافتن راه‌های جدید و متفاوت برای توسعه و پیشرفت خواهد بود. این تغییرات از دو دیدگاه فناوری و اطلاعاتی اتفاق می‌افتد. در این بین فورک ها نقش بسیار مهمی‌را ایفا می‌کنند. زیرا دوستداران بلاکچین را به دو گروه موافق و مخالف تقسیم می‌کند.

کیف پول مخصوص توکن های اتریوم در جهان کریپتو وجود دارد. یکی از مهمترین آن ها تراست والت است. حتما آموزش کیف پول تراست والت را مشاهده کنید.

با این حال، هارد فورک های اتریوم همیشه جای بحث دارند زیرا برعکس نرم فورک ها تغییرات اساسی در بلاکچین به وجود می‌آورند و باعث می‌شوند دوستدارن بلاکچی ها به دو دسته تقیم شوند.

تا کنون؛ فورک‌های اتریوم را نقاط عطف اتریوم در نظر میگیرند. بحث برانگیزترین آن ها اتریوم کلاسیک بوده است. زیرا با این فورک دوستداران اتریوم به دو دسته موافق و مخالف تقسیم شوند.

علاوه بر این؛ فورک کردن شبکه‌های اتریوم یک ویژگی بد دیگری را نیز دارا بود. آن هم اینکه اگر فورک اتریوم مورد نظر با استقبال عموم مواجه نمیشد؛ قطعا با کاهش قیمت خیلی زیاد رو به رو بودیم که نتیجه آن حذف این ارز دیجیتال میشد. به همین دلیل؛ تمامی‌تلاش‌های اتریوم تنها و تنها محو القای یک ویژگی مثبت به سرمایه گذاران بوده است و آن هم استفاده از POS برا انجام تراکنش هاست. این ویژگی تمامی‌ نقایصی مانند: افزایش قیمت برق، عدم وجود خنک کننده و عدم نیاز به منطقه بزرگ و باز را برطرف می‌کند.


ثبت نظر

نظرات کاربران