شاخص ترس و طمع | شاخص ترس و طمع بیت کوین | سایت شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع چیست ؟ این روزها با بازاری بی ثبات از ارزهای دیجیتال مواجه ایم. بازاری که قدرت اول آن سقوط کرده و اکثر سرمایه گذاران پول هایسان بر باد رفته است.
اتفاقی که این بین می افتد ایجاد یک شاخصی است به اسم شاخص ترس‌ و‌ طمع آنلاین ! سایت شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال در واقع رفتار کاربر را به  صورت روزانه هفتگی و ماهانه بررسی می کند.

در ادامه خیلی بیشتر با این شاخص آشنا می شویم تا بتوانیم دلیل اصلی افت و خیزهای این روزهای بازار ارز را از رفتار کاربران جستجو کنیم.

شاخص ترس و طمع چیست ؟

شاخص ترس و طمع

اولین چیزی که در شاخص ترس‌و‌طمع آن را بررسی می کنیم این است که افراد در بازارهای بی ثبات چقدر حاضر به سرمایه گذاری هستند؟ اما چرا نام آن را ترس‌و‌طمع گذاشته اند؟

شاخص ترس از آن جهت که ارزش ارز مورد نظر را به حد خیلی زیادی از ارزش واقعی آن کاهش می دهد. نتیجه این کار چیزی جز فروش آن ارز نیست. در این حالت معمولا تریدرها شروع به خرید می کنند تا ارزها را در قیمت های پایین تر خریداری کنند.

معمولا در این شاخص مقدار بین صفر تا 100 را برای آن در نظر می گیرند که عدد مورد نظر برای ترس، صفر تا 50 است.

 و طمع دقیقا برعکس ترس، ارزش ارز مورد نظر را به مقداری بیش از ارزش واقعی افزایش می دهد. در این حالت اکثر افراد شروع به خرید ارزهای دیجیتال مورد نظر می کنند.این جا همان جایی است که طمع گلوی سرمایه گذاران را می گیرد. عددی که در این شاخص به طمع انتصاب می دهند؛ بین 51 تا 100 است.

آیا شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال واقعی است؟

دروغ است اگر بگویم غیر واقعی است. شاخص ترس و طمع بازار کریپتو در واقع بیان گر احساسات و رفتار سرمایه گذاران در بازار ارزهای دیجیتال است. اما این شاخص با تحلیل تکنیکال قابل کنترل است. در تحلیل تکنیکال و حتی تحلیل فاندامنتال ما می توانیم نتیجه این شاخص ها را در گذشته نمودار و سیاست جستجو کنیم. مثلا برای خرید استلار یا خرید لایت کوین می توانید شاخص آن را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید.

اگر منطقی هم بخواهیم بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که طمع و ترس یا فومو (ترس از دست دادن سرمایه ) در همه ما است. در گذدشته نه چندان دور؛ بورس ایران آن چنان ضربه ای بر پیکره سرمایه گذاری ما زده است که این شرایط را بهتر از هر شخص دیگری درک می کنیم.

پیشنهاد می شود: یکی از معماری های پایگاه داده ای، دیتابیس خرد شده یا همان sharding است. شارد Shard در لغت به معنای "تکه" می­باشد. تکنولوژی شاردینگ یک الگوی معماری پایگاه‌ داده از نوع تقسیم بندی افقی است. این الگو به عنوان یک جدا کننده partitioning شناخته می­شود. 

دیجی کوین بر خلاف تمام رقبا با ارائه 290 ارز دیجیتال، کیف پول اختصاصی برای هر ارز و از همه مهمتر کارمزد 0.001 سعی کرده خریدی راحت و امن را در اختیارتان قرار دهد. 

مزایا شاخص ترس‌و‌طمع

  • شاخص ترس‌وطمع برایاینکه بدونیم کی وارد بازار بشیم کی خارج بشیم که بیشترین سود و کمترین ضرر و ببینیم خیلی مفید است.
  • اگر قصد سرمایه گذاری بلند مکدت دارید شاخص طمع به شما خیلی کمک می کند.
  • بررسی اینکه آیا شما سرمایه گذاری منطقی دارید یا احساسی؟

معایب شاخص ترس‌و‌طمع

  • شاخص ترس‌وطمع یک شاخص است و نه یک وحی منزل برای خرید و روش ارز دیجیتال. بهتره سرمایه گذاری خودتان بر اساس منطق انجام دهید نه احساسات.
  • به جای بررسی شمع ها بهتر است اقتصاد را دنبال کنیم.
  • هر جا که بازار گاوی می شود باید دنبال بازار خحرسی هم بود.

اگر همین الان قصد خرید اتریوم را دارید روی لینک زیر کلیک کنید.

شمع های شاخص ترس و طمع چه فرقی با دیگر شمع ها دارند؟

قبل اینکه به این سوال برسیم بهتره بدونیم، شاخص ترس و طمع در واقع یک سری حباب هایی هستند که برای یک ارز خاص به صورت مثبت یا منفی ایجاد می شوند. یعنی قیمت ارز را از ارزش واقع یخود یا کمتر یا بیشتر نمایش می دهند.

سایت شاخص ترس و طمع | شاخص ترس و طمع بیت کوین

برای مشاهده شاخص ترس و طمع بیت کوین لحظه ای ، شاخص ترس و طمع دوج کوین و به صورت کلی تمام ارزها، می توانید به سایت هایی مانند BTCTOOLS بیت تولز و ALTERNATIVE رجوع کنید. این سایت ها در 3 ساعت از شبانه روز با جمع آورزی اطلاعات میزان احساسات بازار از جمله تمامی شاخص های ترس و طمع ارز دیجیتال را ارائه می دهند.
برای نمونه نمودار شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال و به طور خاص نمودار شاخص ترس و طمع بیت کوین می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید؛ در لینک زیر نمودار ترس و طمع بیت کوین نیز مشاهده می شود:

  سایت نمودار ترس و طمع بیت کوین  

 

فاکتورهای شاخص ترس‌ و‌ طمع کریپتو

شاخص ترس و طمع

حجم Volume

با بررسی نمودار ترس و طمع ارز دیجیتال متوجه می شویم؛ در این جا منظور از حجم یعنی حجم هم اکنون میزان معملات در بازار با داده های تاریخی چقدر است. اگر این عدد زیاد باشد، یعنی بازار با ترس و طمع زیادی مواجه است.

سوشال مدیا (ردیت و توییتر)

و اما شبکه های اجتماعی که منبع دقیق احساسات بازار هستند؛ تاثیر زیادی می توانند در این شاخص داشته باشند. مجموع پست ها و توییت هایی که در این شبکه اجتماعی گذاشته می شود؛ در پیدا کردن عدد این شاخص به ما کمک بسزایی می کند.

آیا بازار پر از طمع است؟ بازار گاوی یا آیا بازار پر از ترس است و بدو بدو بفروش که خرس ها حمله کردند!؟

دیتاهای گوگل و سایر موتورهای جستجو

و در نهایت میزان ترافیک و جستجوهایی که کاربران آن را انجام می دهند. طبق بررسی های انجام شده مشخص می شود که میزان جستجو عبارات، بیت کوین، اتریوم، نحوه خرید بیت کوین و ... به نسبت قبلا چقدر تغییر کرده است؟

ترس و طمع را در چه ارزهایی می توان مشاهده کرد ؟

نمودار ترس و طمع ارزهای دیجیتال اغلب برای ارزهایی به کار می رود که سابقه درخشانی در حوزه ارزهای دیجیتال دارند. ارزهایی مانند ارز استلار ، ارزهای شت کوین یا توکن های nft (توکن غیر مثلی) خیلی برایش شاخص ترس و طمع تعریف نمی شود.

نتیجه گیری

یکی از مهمترین اصل ها در هر بازار سرمایه گذاری داشتن دانش کافی درباره آن حوزه است. در غیر اینصورت نهنگ هایی که زودتر از شما وارد این حوزه شده اند؛ می توانند با سوار شدن بر روی این شاخص ها شما را تا قعر چاه بکشانند.
اگر درباره سایت شاخص ترس و طمع بیتکوین در بورس اطلاعات بیشتری داشته باشید؛ می توانید این شاخص را برای ارزهای دیجیتال نیز به راحتی تحلیل کنید. پیشنهاد می کنیم قبل از هر تصمیمی برای معامله در ارزهای دیجیتال، درگیر احساسات نشوید و آن را  به طور منطقی تحلیل کنید سپس با استناد به تعریف طمع و تعریف ترس که ارائه کردیم؛ اقدام به خرید کنید.


ثبت نظر