در حال پردازش

در حال پردازش

در حال پردازش

ارز دیجیتال | آموزش ارز دیجیتال

قبل از اینکه وارد آموش ارز دیجیتال شویم بهتر است بدانیم دقیقا منظورمان از ارز دیجیتال چیست؟ و چرا باید با این دنیا آشنا شویم؟

برای پاسخ به این سوال که ارز دیجیتال چیست باید کمی ‌با تاریخچه آن و چرایی به وجود آمدن آن آشنا شویم. پس کمی‌به عقب برگردیم. یعنی سال 1990.  دقیقا همان سالی که اینترنت به وجود آمد. بسیاری از افراد از یکدیگر سوال می‌کردند«اینترنت چیست». سوالی که امروزه و با گذشت 30 سال کسی آن را نمی‌پرسد. ممکن است کسی برای این پاسخ این سوال جواب درست و کاملی نداشته باشد یا حتی اینترنت را با گوگل یکی بداند؛ ولی حداقل چیستی اینترنت دیگر خیلی مطرح نیست.

30 سال دیگر این روند برای ارزهای دیجیتال اتفاق خواهد افتاد. به بیان ساده تر؛ ارزهای دیجیتال جزئی از روند زندگی عادی افراد خواهند شد. در این مقاله سعی کردیم به تمامی‌سوالات احتمالیتان پاسخ دهیم. از اینکه ارز دیجیتال چیست شروع می‌کنیم تا چرا اختراع شد؟ به چه صورتی می‌توان از آن استفاده کرد؟ و از همه مهمتر چرا از الان داریم درباره سال 2046 صحبت می‌کنیم؟

ارز رمزگذاری چیست| تعریف ساده

همه ارزهای دیجیتالی که تا کنون منتشر شده اند در 6 مورد با یکدیگر کاملا مشترک هستند. پس برای آشنایی با چند کلمه بزرگ که از این به بعد بیشتر با آن ها سر و کار داریم؛ آماده باشید.

 • دیجیتال Digital:

ارز دیجیتال یعنی پول یا سکه ای که وجود خارجی ندارد. هر پولی که نام ارز دیجیتال را با خود یدک می‌کشد؛ داخل رایانه ها وجود دارد. پس توقع اینکه ارز دیجیتالی را پیدا کنیم که روی آن نوشته باشد «به خدا اعتماد داریم» یا سکه ای که در طلافروشی ها بتوانیم به دنبال آن بگردیم را نداشته باشید.

 • نظیر به نظیر Peer-to-Peer:

ارزهای دیجیتال را اصطلاحا P2P می‌نامند و دلیل نامگذاری آن بدون واسطه بودن ارزهای دیجیتال است. یعنی برای ارسال چند بیت کوین از یک کیف پول به کیف پول دیگر (فعلا کیف پول را حساب بانکی در نظر بگیرید) نیازی به تایید بانک یا سایر موسسات مالی نیست.

 

 • جهانی Global:

ارز دیجیتال برای یک کشور به تنهایی ایجاد نشده است. مثلا نمی‌توانیم بگوییم بیت کوین فقط در کشور انگلستان کاربرد دارد. اساس ارزهای دیجیتال برای همه کشورها و بدون در نظر گرفتن موقعیت سیاسی و جرافیایی ایجاد شده اند. اگر در ایران ارز دیجیتال بیت کوین را خریداری کنید می‌توانید در چین، آمریکا و حتی آفریقا از آن استفاده کنید.

 • رمز گذاری شده Encrypted:

رمز؛ تنها زمانی کاربرد دارد که می‌خواهیم موردی را از دید دیگران «پنهان» کنیم. ارز رمزگذاری شده (ارز دیجیتال) دقیقا همین معنی را می‌دهد. یعنی هیچ قانونی و هیچ دولتی اجازه دخالت در ارزهای دیجیتال را ندارد. در عوض به هر کاربری که قصد معامله در فضای ارز دیجیتال را دارد؛ یک کد اختصاصی داده می‌شود. با کد اختصاصی (رمز مخصوص شما) می‌توانید از پول‌های دیجیتالیتان محافظت کنید.

 • غیر متمرکز Decentralized:

در دنیای ارزهای دیجیتال هیچ بانکی مسئولیت نگهداری از پول‌های شما را ندارد. هر نفر در دنیای دیجیتال؛ مالک و مدیر پول‌های خود است. ارزهای دیجیتال توسط یک سرور یا یک بانک مرکزی مدیریت نمی‌شود. بلکه تمامی‌ارزها در تمامی‌رایانه ها وجود دارد و شما در ازای پرداخت وجه یا انتقال ارز دیجیتال، صاحب تعدادی از آن می‌شوید. هر معامله که بین دو نفر صورت می‌گیرد در تمامی‌رایانه ها قابل مشاهده است و غیرمتمرکز در یک جمله یعنی توسط یک جای خاصی مدیریت نمی‌شود.

 • اعتماد نیازی نیست Not trust-demanding:

هر دو طرف معامله در ارزهای دیجیتال دو هویت کاملا نامعلوم دارند و شما جهت انجام معامله  مجبور به شناخت طرف مقابل یا اعتماد به آن نیستید.

فکر میکنم؛ هر چقدر بیشتر درباره نحوه مدیریت پول‌های جیبتان بیشتر بدانید؛ بهتر می‌توانید با ساز و کار ارز دیجیتال آشنا شوید.

آشنایی با نحوه کار پول‌ های عادی یا فیات

پول‌های جیبمان مشتی کاغذ و فلز (سکه) است که به خودی خود هیچ ارزشی ندارند. پولمان در زمانی ارزشمند می‌شود که بخواهیم آن ها را با کالاها و دیگر خدماتی که دولت  آن را پشتیبانی می‌کند؛ معامله کنیم. به این پول ها، فیات می‌گویند. دلار آمریکا، پوند انگلیس و یوان چین همه ارزهای فیات هستند.

مثلا وقتی به فروشگاه مواد غذایی می‌رویم می‌توانیم ارزهای فیات جیبمان را با  غذا تعویض کنیم. زیرا به آنچه دولت در اختیارمان قرار می‌دهد اعتماد داریم.

حال اگر پول فیات جیبمان از یک حدی بیشتر شد؛ مجبوریم در بانک حساب باز کنیم. برای افتتاح حساب باید یک سری اطلاعات شخصی اعم از نام، نام خانوادگی، آدرس و شماره تلفن را در اختیار بانک قرار دهیم. پس از آن؛ پولمان دیگر در جیبمان نیست (که آن را حس کنیم) ولی چون به بانک اعتماد داریم؛ می‌دانیم پولمان جای امنی است.

بانک ها و سایر موسات مالی دولتی از سیستم‌های شخص ثالثی هستند که در انجام معاملات؛ ما به آن ها اعتماد داریم. مثلا:

شهریار فدایی به دنبال یک نقاش است، که بتواند تصویری از حصار روی رودخانه را برایش طراحی کند. پس به بانک می‌رود و 10 دلار از حساب خود بر میدارد. از طرفی پوریا جعفری نقاش است و تصمیم دارد برای صرف نهار به رستورانی در نزدکی محل کارش برود. بنابراین؛ شهریار 10 دلار را به پوریا می‌دهد. سپس پوریا پس از طراحی تصویر روی برکه با 5 دلار از آن پول به رستوران می‌رود و 5 دلار باقیمانده را به حساب شخصی خود در بانک واریز می‌کند.

معامله انجام شده؛ تنها در صورتی امکان پذیر بود که هر دو نفر به بانک به عنوان شخص ثالث اعتماد کنند.

ارز دیجیتال چه کار متفاوت تری انجام میدهد؟

اولین و مهمترین ویژگی که باید از ارزهای دیجیتال بدانید این است که هیچ شخص ثالثی از آن پشتیبانی نمیکند. شما جهت انتقال ارز دیجیتال به یکدیگر هیچ نیازی به بانک یا سروری مستقل در یک جا ندارید.

ثبت معاملات ارزهای دیجیتال در یک پایگاه داده مشترک با نام بلاکچین انجام می‌شود، و تفاوت آن با بانک در این است که این پایگاه داده در تمامی‌ رایانه‌هایی که به نحوی با ارز دیجیتال سر و کار دارند؛ به اشتراک گذاشته می‌شود.

هر رایانه یک گره را در بلاکچین تشکیل می‌دهد. اگر نیمی‌از گره ها اعتبار یک معامله را تایید کنند، یک استخراج صورت می‌گیرد. اطلاعاتی که در یک بلاک از بلاکچین انجام می‌شود؛ قابل تغییر یا حذف نیست. (در ادامه متوجه منظورمان خواهید شد).

زمانی که می‌خواهید از ارزهای خودتان به هر دلیل استفاده کنید نیازی نیست نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و هر موردی که جزئی از هویت واقعیتان هست را ذکر کنید. بلکه کافیست به دو کلید دسترسی داشته باشید. کلید عمومی‌و کلید خصوصی. ساز و کار این دو کلید به مانند نام کاربری و پسورد شماست. برای دسترسی به حسابتان به هر دو نیاز دارید و در صورتی که لازم باشد کسی به حساب شما بیت کوینی یا هر ارز دیجیتال دیگری را واریز کند؛ داشتن کلید خصوصی واجب تر است.

نکته قابل توجه در انجام معاملات ارزی این است که در تمام شبکه، تمامی‌کاربران، پنهان هستند. ولی معاملات پنهان نیستند. همه قادر به مشاهده معاملات انجام شده در بلاکچین هستند ولی؛ کسی قادر به مشاهده نام کاربران و هویت آنان نیست. مثلا من می‌توانم برای شخصی به نام XyA8gr ارز دیجیتال بیت کوین را واریز کنم. هر فردی که در فضای بلاکچین حضور دار این معامله را می‌بیند ولی نه من به عنوان واریز کننده و نه بقیه به عنوان تماشاگر نمیدانیم هویت واقعی XyA8gr  چیست؟

کاربرد ارزهای دیجیتال برای تازه واردها

حالا اگر یک تازه وارد از شما بپرسد «ارز دیجیتال چیست» در یک جمله بگویید:

 • پول دیجیتالی است.
 • جهت افتتاح حساب؛ نیازی به هویت واقعیتان ندارد.
 • ارزی مستقل و شناخته شده در تمام دنیا.
 • ارسال و دریافت ارز بدون تایید شخص ثالث (بانک، دولت و ..).

ولی این ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟ با ما همراه باشید تا با کاربرد ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شویم.

داستان ارز‌های دیجیتال از کجا شروع شد؟

در دهه 1990 تلاش‌های زیادی توسط DigiCash ، HashCash و B-money صورت گرفت که متاسفانه منوط به موفقیتی در زمینه ارزهای دیجیتال نشد.

داستان ارزهای دیجیتال با بیت کوین شروع می‌شود. (همانطور که برخی از افراد گوگل را اینترنت می‌دانند؛ افرادی هم هستند که بیت کوین را ارز دیجیتال می‌دانند. در صورتی که بیت کوین یکی از ارزهای دیجیتال است) . بیت کوین اولین ارز رمزگذاری شده در جهان است که تا کنون همچنان پیشتاز است. اولین نفر شخصی به نام Satoshi Nakamoto بیت کوین را به عنوان ارز دیجیتال معرفی کرد. اما کسی از هویت واقعی این شخص (یا اشخاص) مطلع نیست. Satoshi تاکنون در پیام‌های تبلیغاتی و از طریق ایمیل صحبت کرده است. تا سال 2011 آن چیزی که از Satoshi باقیمانده است تنها بیت کوین است و البته اسمش.

در 12 ژانویه 2009 بلاکچینی به نام بیت کوین کار خود را با ارسال 10 بیت کوین BTC به شخصی به نام Hal Finney شروع کرد.

به این راحتی ها مردم با بیت کوین کنار نیامدند. نزدیک به دو سال طول کشید تا بالاخره مردم 6 تعریف مهم ارز دیجیتال را درک کردند و پس از آن بیت کوین به طرز معجزه آسایی رشد کرد. با این وجود باز هم تعداد اندکی وب سایت وجود دارد که سر و کارشان با ارز دیجیتال باشد. این بین یک وب سایت باعث رشد بی رویه استفاده کنندگان بیت کوین از آن شد. داستانی که با یک جستجو ساده در اینترنت، به اطلاعات بیشتری از آن دسترسی پیدا می‌کنید. ولی در اینجا ما یک سرنخ به شما می‌دهیم.

Silk Road یا جاده ابریشم

ایده اولیه وب سایت سیلک رود توسط شخصی به نام، راس اُلبریکت زده شد. شخصیتی که بر خلاف هرآنچه بقیه از اون انتظار داشتند؛ وارد مسیری شد که نتیجه آن 2 بار حبس ابد همراه با 40 سال زندان بود. ( در برابر ال چاپو سلطان مواد مخدر آمریکا که 1 بار حبس ابد و 30 سال زندانی دارد؛ خیلی بیشتر است)

سایت سیلک رود به مانند وب سایت‌های آمازون و eBay به خرید و فروش محصولات در بستر اینترنت می‌پرداخت. در این وب سایت؛ افراد مختلف هر آن چیزی را به فروش می‌گذاشتند. از فروش کیلو کیلو هروئین گرفته تا تفنگ و حتی آگهی برای کشتن یک نفر.

سیلک رود پس از تنها دو سال فعالیت در سال 2013 تعطیل شد و پلیس آمریکا FBI میلیون ها دلار بیت کوینی که از طریق معاملات انجام شده در سیلک رود انجام میشد را ضبط کرد.

این اتفاق در واقع یک بازی برد و باخت برای بیت کوین بود. برد از این جهت که بیت کوین ارزی است که می‌توان از آن برای خرید و فروش آنلاین استفاده کرد و باخت به این جهت که بیت کوین را با جرایم اینترنتی و استفاده مجرمین از آن یکی کرد.

مسیر ارزش پذیری بیت کوین

در سال 2009 که بیت کوین شروع به کار کرد؛ ارزش آن صفر دلار و صفر سنت بود. در آوریل سال 2011، ارزش هر بیت کوین برابر بود با یک دلار. به همین ترتیب روز به روز به ارزش بیت کوین افزوده می‌شد طوریکه در تاریخ 7 آگوست 2020 قیمت هر بیت کوین برابر است با 118دلار و 22 سنت.

علاوه بر بیت کوین صدها ارز دیجیتالی دیگر وارد دنیای ارز دیجیتال شده اند که به همگی در یک زبان altcoins می‌گوییم. Altcoins ها به مانند بیت کوین از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند و سعی می‌کنند کارها را کمی‌متفاوت تر انجام دهند. مثلا:

Litecoin لایت کوین:

این دسته از ارز دیجیتال به مانند بیت کوین رفتار می‌کند ولی اکثرا افرادی از آن استفاده می‌کنند، که کامپیوترهای خیلی قدرتمندی ندارند.

Dogecoin داگ کوین:

از این نوع ارز دیجیتال اغلب جهت انجام امور خیرخواهانه استفاده می‌کنند.

BitcoinCash بیت کوین کش:

بیت کوین کش زمانی ایجاد شد که کاربران بیت کوین به یک سری مشکلات برخورد کردند. نتیجه آن بروزرسانی تحت عنوان fork بود که بیت کوین کش را به وجود آورد.

نکته: fork نوعی بروزرسانی است که اطلاعات جدید آن روی همان بستر قبلی ولی با تفاوت‌هایی قرار گرفته است. مثلا بروزرسانی آیفون نوعی فورک است. گوشی همچنان آیفون است و تفاوت آن، تنها در نوع بروزرسانی آن است.

همه افرادی که به نوعی با بلاکچین در ارتباط هستند؛ سعی در ایجاد بلاکچین جدید ندارند بلکه خواستار ایجاد بلاکچین‌هایی بزرگتر، بهتر و توانا تر در انجام امور هستند. مشهورترین آن هم اتریوم است.

رمزگذار یا رمزنگار، خود به تنهایی ارز نیست!

خالق اتریوم (ویتالیک بوترین) در نظر داشت زنجیره بلوکی جدیدی را راه اندازی کند که علاوه بر دارا بودن تمامی‌ویژگی‌های بیت کوین، کاربران را بیشتر به خود متکی کند. مثل؛ ساخت دی اپس روی بلاک‌های اتریوم. قراردادهایی که با استفاده از DApps می‌توان انجام داد؛ شامل:

 • راهنمایی جهت تعیین میزان حقوق و دستمزد کارمندان یک شرکت
 • قرارداد اجاره ماشین
 • قرارداد خرید منزل
 • و...

توجه: دی اپس dApps یک برنامه معمولی مانند فیس بوک، گوگل یا حتی توییتر است با این تفاوت که روی بلاکچین اجرا می‌شود و نه یک سرور مرکزی.

خالق اتریوم با هدفی اتریوم را به عنوان بلاکچینی جدید معرفی کرد که یک باور و یک هدف برای آن داشت. آن هم اینکه: بیت کوین اگر قرار است تنها جایگزین در معاملات بین بانکی شما باشد؛ اتریوم قادر به جایگزینی در همه برنامه‌های شما خواهد بود.  بر همین؛ اساس بسیاری از افراد، اتریوم را آینده دنیای ارزهای دیجیتال می‌دانند و بر این باورند که اتریوم؛ بیت کوین بعدی است.

خوب پس تا اینجا به بخشی از سوالاتتان پاسخ دادیم:

 • ارز دیجیتال یا ارز رمزگذاری شده چیست؟
 • از چه زمانی ارزدیجیتال ایجاد شد؟
 • ارزهای دیجیتال پایه در چه کشورهایی قرار دارند؟

ولی سوال بسیار مهم دیگر که اکثرا آن را فراموش کرده ایم این است که:

آیا حظور ارز دیجیتال در زندگی بشر خوب بوده یا بد؟

ویژگی‌هایی که باعث می‌شود ارز دیجیتال را خوب بدانیم:

شفافیت transparent:

منظور از شفافیت در بلاکچین؛ یعنی هر معامله ای که در فضای بلاکچین انجام می‌شود؛ قابل مشاهده است و هیچ نیازی به شناخت طرف دوم هر معامله نیست.

کنترل شخصی Personal control:

هر شخصی مالک و مدیر دارایی خود است. هیچ شخص ثالثی قادر نخواهد بود؛ به دارایی ها و ارزهای شخص دیگر دسترسی داشته باشد. (در تعریف عدم تمرکز بیشتر به این موضوع پرداختیم).

فضایی برای استفاده همه  It’s for everyone:

با توجه به اینکه نزدیک 2 میلیارد نفر در جهان وجود دارند که امکان دسترسی به بانک برایشان مقدور نیست یا مایل به ذخیره پول‌های خود در بانک نیستند؛ فضای ارز دیجیتال و بلاکچین بهترین فضا جهت انجام معاملات برای تمامی‌افراد است.

سریع fast:

جهت انتقال وجه بین دو بانک حداقل 4 الی 5 روز کاری زمان می‌برد. در صورتی که انتقال وجه با ارز دیجیتال تنها 10 دقیقه الی 1 ساعت زمان می‌برد. و البته کارمزد کمتری نیز به آن تعلق می‌گیرد.

امنیت safe:

هک کردن شبکه‌های ارز دیجیتال کاریست عملا غیر ممکن. زیرا که این شبکه در هزاران کامپیوتر قرار دارد و جهت هک کردن این شبکه باید به 51% کامپیوترهای آن دسترسی داشته باشید.

و البته ویژگی‌هایی که باعث عدم اطمینانمان به ارز دیجیتال می‌شود:

ناپایدار unstable:

ارزهای فیات که دولت از آن ها پشتیبانی می‌کند؛ اغلب نیاز به محبوبیت ندارند. ولی جهت استفاده از ارزهای دیجیتال ابتدا باید محبوبیت و کاربرد آن مشخص شود سپس آن را خریداری کنند.

در صورت گم کردن، برگشتی در کار نیست If you lose it, it’s gone forever:

اگر رمز عابر بانک خودتان را فراموش کنید، کارت بانکتان را گم کنید و به هر دلیلی نتوانید به حسابتان دسترسی داشته باشید؛ مجددا بانک برای شما با اصل مدارک، حساب جدید یا کارت جدید صادر می‌کند. درباره ارزهای دیجیتال اصلا اینگونه نیست. اگر کلید خصوصی خودتان را گم کنید؛ قادر نیستید به بانک بیت کوین مراجعه کنید تا کلید خصوصی دیگری برایتان با همان حساب تعریف کند. عملا بانکی در کار نیست که به آن مراجعه کنید.

دوستدار مجرمان Criminals like it:

متاسفانه یا خوشبختانه برخی از افراد مایل نیستند به محل‌هایی که مجرمان آن ها را دوست دارند؛ رفت و آمد کنند.

در فضای ارزدیجیتال به دلیل عدم نیاز به اطلاعات و تایید هویت شخصی، ممکن است مجرمان و تبهکاران از آن استفاده کنند. طبیعتا دانستن این موضوع برای برخی محتاطان، گزینه جالبی نخواهد بود.

قبل از آنکه مقاله ارزهای دیجیتال را به پایان برسانیم؛ بهتر به یک سوال دیگر هم پاسخ دهیم.

اصطلاحات بازار رمز ارزها

✅کریپتو: مخفف کریپتوکارنسی (cryptocurrency) یا همان ارزهای مجازی

✅اکسچنج (exchange): سایت های صرافی معامله ارزهای مجازی

✅آلت کوین (مخفف alternative coin): هر کوینی غیر از بیت کوین

✅کوین (coin): ارزهایی که شبکه خود را دارند.

✅توکن (token): ارزهایی که بر مبنای یک شبکه دیگر ایجاد شده اند.

✅توکن سواپ (token swap): هنگامی که توکن ها از یک شبکه به شبکه دیگر (مثلا وقتی که شبکه خودشان ایجاد می شود) مهاجرت میکنند عملیات توکن سواپ انجام میشود.

✅آی. سی. او (Initial Coin Offering): مانند پذیره نویسی سهام یک شرکت فرآیند ثبت نام محدود برای خرید توکن‌ها یا کوین‌های جدید.

✅وایت پیپر (white paper): راهنمایی که به صورت خلاصه فلسفه، هدف و روش یک موضوع را ارائه میکند. ارزهای مجازی اغلب یک وایت پیپر دارند.

✅ارزش کل بازار (market cap): قیمت کوین ها ضرب در تعداد کل آن ها (برای یک ارز یا کل بازار)

✅نقدینگی بازار (market liquidity): میزان وجه نقدی که در بازار جریان دارد. نقدینگی بازار معمولاً بسیار کمتر از ارزش کل بازار است.

✅ارز فیات (FIAT): ارزی که توسط دولت صادر میشود مانند دلار یا ریال

✅وال یا نهنگ: کسی که صاحب تعداد زیادی از یک ارز است به طوری که میتواند بر قیمت آن تاثیر بگذارد.

✅خرس (bear یا bearish): نماد انتظار و روند کاهش قیمت در بازار یا برای یک ارز خاص.

✅گاو (bull یا bullish): نماد انتظار و روند افزایش قیمت در بازار یا برای یک ارز خاص.

✅بیشترین قیمت (all time high یا ATH): بیشترین قیمتی که یک ارز تا به حال داشته

✅کمترین قیمت (all time low یا ATL): کمترین قیمتی که یک ارز تا به حال داشته

✅پامپ (pump): بالا رفتن قیمت

✅دامپ (dump): پایین رفتن قیمت

✅کرش (crash): سقوط ناگهانی قیمت

✅جامپ (jump): افزایش ناگهانی قیمت

✅پامپ و دامپ (Pump and Dump): پامپ از قبل هماهنگ شده قیمت یک ارز و دامپ ناگهانی آن برای کسب سود. پامپ و دامپ در بازار بورس اوراق بهادار غیر قانونی است ولی در دنیای ارزهای مجازی هنوز رواج دارد. تمام گروه های پامپ و دامپ کلاه برداری هستند و معمولاً پیش از اعلام یک پامپ خودشان ارز مورد نظر را خریده اند و وقتی شما آن را بخرید و قیمت پامپ شود آن ها می فروشند و اکثر کسانی که در پامپ شرکت کرده اند ضرر می کنند.

✅تحلیل فنی یا تکنیکال (technical analysis): رویه پیش بینی روند آتی بازار با بررسی و مطالعه رویه های قبلی.

✅تحلیل پایه (fundamental analysis): ارزیابی ارزش یک پروژه، عملکرد تیم مدیریت آن، اخبار حواشی آن و به طور کلی کارایی پروژه.

✅فاد: FUD (fear,doubt, uncertainty) اخبار یا شایعاتی که برای صدمه به بازار یا یک ارز خاص پخش می‌شوند. به کسی که فاد پخش می کند FUDster می گویند.

✅فومو: FOMO (fear of missing out) ترس‌ از جا ماندن یا از دست دادن فرصت، وقتی ارزی را گران یا بدون تحقیق می‌خرید وقتی همه دارند آن کار را میکنند یا میترسید دیگر قیمتش پایین نیاید.

✅هادل (HODL): یک غلط دیکته‌ای برای کلمه Hold به معنی دست نگه داشتن برای فروش که بعداً تبدیل به شعار ارزهای مجازی در زمان کرش ها شد و حتی حروف اختصاری آن نیز درآمد (Hold For Dear Life یا به قیمت جونتون هم که شده دست نگه دارید!). به کسانی که هادل می کنند هادلر (Hodler) می گویند.

✅شیل کردن (shilling): کسی که تبلیغ یک ارز مجازی را میکند (به این شخص shill می گویند). مفهوم منفی دارد.

✅ساتوشی (satoshi): کوچکترین واحد بیت کوین. هر بیت کوین 100 میلیون ساتوشی است.

✅استیبل کوین (stable coin): ارز مجازی که قیمت آن همیشه تقریبا ثابت است. تتر (tether) یک نمونه استیبل کوین است که است قیمت آن همیشه حدود یک دلار ثابت می ماند و از روند کلی بازار (چه صعود و چه سقوط) پیروی نمیکند. تتر کردن اصطلاحا تبدیل ارزهای مجازی به ارز تتر است که در حال سقوط بازار از کاهش ارزش سرمایه گذاری جلوگیری می کند.

✅خرید/فروش به قیمت بازار (market buy/sell): خرید/فروش به آخرین قیمت خرید/فروش همان لحظه

✅اوردر خرید/فروش (limit order/limit buy/limit sell): خرید/فروش در صورت رسیدن به قیمت مشخص شده

✅حد ضرر (stop limit/stop loss): خرید یا فروش در صورت رسیدن به قیمت مشخص شده با قابلیت تعیین یک حد دیگر برای خرید/فروش جهت جلوگیری از ضرر

✅دیوار فروش/خرید (sell/buy wall): نمایش گرافیکی اوردهای خرید و فروش که اصطلاحاً عمق بازار (market depth) را نمایش می دهد. با بررسی عمق بازار می توانید حدس بزنید که قیمت به کدام سمت می رود.

نتیجه گیری - چگونه ارزهای دیجیتال توانایی تغییر جهان را دارند؟

همه ما در زندگی حریمی‌خصوصی برای خودمان داریم؛ از مسواک شخصی تا اطلاعات شخصی در موبایل و لپتاپمان.  به همین دلیل؛ اطلاعات شخصیمان را در اختیار یک غریبه در خیابان نمی‌دهیم ولی مجبوریم برای باز کردن حساب شخصی یا انتقال وجه برای شخصی دیگر، اطلاعاتمان را در اختیار بانک ها قرار دهیم.

ممکن است گاهی بخواهیم به بانک ها اعتماد کنیم؛ ولی نه همیشه.( نه همیشه به توان هزار). در سال 2008 اقتصاد جهانی فروپاشید و متاسفانه بانک ها با استفاده از پولهایی که مردم با اعتماد به آن ها در بانک ذخیره داشتند؛ بدترین استفاده را کردند. و البته بیت کوین نیز در سال 2008 در حال ایجاد بود – جالب نیست؟

ارزهای دیجیتال؛ قدرتی که بانک ها و دولت مردان بر زندگی ما دارند را از بین می‌برد و همان قدرت را در اختیار خودمان قرار می‌دهد. علاوه بر آن؛ امیدیست برای افرادی که دیگر مایل به اعتماد مجدد به دولت ها نیستند.

همانطور که در ابتدا مقاله صحبت کردیم؛ ارزهای دیجیتال ارزیست یکسان در همه کشورها. (اتریوم ایران با اتریوم آمریکا هیچ فرقی ندارد ). در کشور افغانستان فقط 10% مردم دارای حساب بانکی هستند. همچنین؛ زنان افغان مجاز به بازکردن حساب شخصی در بانک نیستند. پس ارز دیجیتال برای یک زن افغان، یعنی «آزادی».

مردم برخی کشورهای جنگ زده مانند سوریه، لیبی و یمن قادر به افتتاح حساب در کشورشان نیستند. پس ارزهای دیجیتال، یک پیوند قلبیست بین همه مردم جهان، بدون مرزبندی‌های جغرافیایی.

و در نهایت...

اگر کسی از شما پرسید «ارز دیجیتال چیست» یا «ارزدیجیتال چه کاری انجام می‌دهد؟» پاسخ آن یک کلمه است: ارزی است که ما را در جهت کنترل و مدیریت پولمان کمک می‌کند و سعی دارد جهت ساخت جهانی زیباتر و بهتر و حتی امن تر ما را یاری کند.

شما چه پاسخی برای آن دارید؟ آیا هم اکنون مایل هستید در دنیای ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید؟

 

 

لیست مقالات مرتبط