دور زدن تحریم‌ های‌ آمریکا با بیت کوین | تحریم بیت کوین در ایران

اگر تا امروز داغ ترین بحث‌های‌سیاسی حول محور طلا و دلار ‌می چرخید؛ امروزه یک بحث جدید به آن ها اضافه شده است به نام «ارز دیجیتال، رمز ارز، بیت کوین، اتریوم، تحریم بیت کوین و...». از آن جایی که ارزش ارز دیجیتال در ایران بر اساس دلار محاسبه ‌می شود، بسیاری تفاوت خاصی بین ارز دیجیتال و دلار قائل نمی شوند. اما چرا روز به روز به مریدان ارز دیجیتال در ایران اضافه ‌می شود؟

اگر تفاوتی بین رمز ارز و دلار نیست چرا حرف‌هایی مبنی بر تحریم و دور زدن و سیاست‌های‌رمز ارز مطرح ‌می شود؟ آیا تاکنون کسی توانسته دلار را تحریم کند؟ اگر خیر پس چرا به فکر تحریم یا دور زدن بیت کوین افتاده اند؟ برای اینکه بتوانیم به تمامی سوالات در این مقاله پاسخ دهیم تا پایان این مقاله را با ماهمراه باشید.

ارزدیجیتال چیست؟

بحث ارز دیجیتال از زمانی خیلی باب شد که بیت کوین پا در ‌میدان گذاشت. برای اینکه بتوانند هر رمز ارز دیگری مانند بیت کوین را در یک خانواده جای دهند، از تعریف ارز دیجیتال استفاده ‌می کنند.

ارز دیجیتال یعنی بتوان آن را در فضای بلاکچین تعریف کرد. برای انتقال ارزهای‌دیجیتال نیازی به تایید شخص ثالث نباشد و اگر قصد خرید آن ها را داشته باشیم باید آن ها را در کیف پول‌های‌مخصوص استفاده کنیم.

یک ارز دیجیتال چگونه به وجود ‌می آید؟

اساس یک ارز دیجیتال بر استخراج یا ماین کردن آن است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع بهتر است از یک ارز دیجیتال خاص مانند بیت کوین کمک بگیریم. برای استخراج بیت کوین نیاز است که شما دستگاه‌های‌استخراج بیت کوین را داشته باشید. دستگاه‌هایی که اساس فعالیت آن مصرف برق و انرژی زیاد است.

بنابراین برای استخراج بیت کوین نیازی نیست سر به کوه و بیابان بگذارید بلکه با یک دستگاه استخراج و یک کامپیوتر و یک فضای نسبتا خنک ‌می توایند طلای دیجیتالی را استخراج کنید.

هر چقدر تعداد ماینرها بیشتر باشد شبکه بیت کوین و هر ارز دیجیتال دیگری با ثبات تر ‌می تواند کار کند. زیرا هر چقدر تعداد بیت کوین از مخزن بیت کوین استخراج شود به مانند تزریق خون بیشتر در رگ‌های‌شبکه ارز دیجیتال است.

اینکه چگونه ‌می توان یک بیت کوین را استخراج کرد به الگوریتم آن و سختی کار بستگی دارد. ماینرها در برابر حل مسائل ریاضی که سبب استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر ‌می شود، پاداشی را دریافت ‌می کنند. هر چه تعداد ماینرها بیشتر شود حل کردن این مسائل ریاضی سخت تر ‌می شود و طبیعتا رقابت بین ماینرها نیز بیشتر خواهد شد.

اکثریت افراد برای ماین کردن ارزهای‌دیجیتال مانند بیت کوین ابتدا دستگاه مخصوص ماین کردن همان ارز دیجیتال مدنظر را، از یک محل مناسبی خریداری ‌می کنند، سپس با استفاده از برق، یک کامپیوتر و یک محل خنک شروع به ماین ‌می کنند. در حقیقت دستگاهی که خریداری کرده اند شروع به ماین ‌می کند و نه خودشان.

موضوعی که مطرح ‌می شود این است که با وجود اینکه هزینه برق در ایران به نسبت کل جهان بسیار کم است اما به دلیل حجم بالای انرژی که برای هر بیت کوین در نظر گرفته ‌می شود، بهتر است از برق‌های‌سه فاز، کنتر برق و حتی چراغ برق با مجوز رسمی استفاده کنید.

ماین کردن بیت کوین در ایران مجانی است؟

استخراج بیت کوین مجانی است؟

 

قطعا خیر. اجازه دهید کمی با  جزئیات بیشتر موضوع را بررسی کنیم. تولید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران به نسبت جهان ارزان تر است اما نه نسبت به مصرف خانگی. برای تولید هر 1 بیت کوین 17000کیلو وات برق لازم است. این عدد معادل مصرف برق سالانه یک واحد آپارتمان است.

یعنی اگر مصرف برق شما هر ماه معادل 50 هزار تومان باشد با استخراج بیت کوین به 500 هزار تومن ‌می رسد. یعنی 10 برابر. به همین دلیل اکثر افراد برای استخراج بیت کوین به کارهای‌دیگر روی ‌می آورند. مثلا با اخذ مجوز دامداری، گاوداری، کشاورزی و حتی تولید برق سه فاز خریداری ‌می کنند. طبق آخرین خبرها رفسنجان و شیراز دو شهر استخراجگر در ایران نامیده شدند. 

با این  وجود چرا دولت در تلاش است راهی پیدا کند تا مسیر تحریم بیت کوین سریعتر آغاز شود.

برای متن کامل خبر می توانید روی اینجا کلیک کنید.

رئیس مجلس:

استفاده از برق صنعتی برای استخراج بیت کوین، غیر قانونی است.

طی گفته‌های‌یکی از افراد شاغل در این حوزه؛ بسیاری از دولتمردان خواهان سرمایه گذاری در ارزهای‌دیجیتال هستند. زیرا که اساس دولت به سمت خصوصی سازی و درآمدزایی پیش ‌می رود و هر فردی خواهان سود بیشتر و دردسر کمتر است. بنابراین تکلیف تحریم بیت کوین چه می شود؟ آیا شایعه است؟ در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

هر چند گفته ‌می شود ایران بهشت تولید بیت کوین است اما به دلیل عدم قانون صحیح، افرادی هم این بین دستگیر شده اند.

دیجی کوین بر خلاف تمام رقبا با ارائه 290 ارز دیجیتال، کیف پول اختصاصی برای هر ارز و از همه مهمتر کارمزد 0.001 سعی کرده خریدی راحت و امن را در اختیارتان قرار دهد. برای خرید بیت کوین روی لینک زیر کلیک کنید.

قوانین بیت کوین در ایران | تحریم بیت کوین

به مانند برخی دیگر از قوانین نانوشته ایران، قانونی در رابطه با تحریم بیت کوین نوشته یا رد نشده است. این موضوع هم مثبت هم منفی. مثبت از این جهت که فرصت مناسبی برای افرادی است که بتوانند با درآمد دلاری کمی زندگی خود را سازماندهی کنند و منفی از این جهت که هیچ نهاد رسمی در ایران از  سرمایه‌های‌مردم در این امر پشتیبانی نخواهد کرد.  برای دور زدن تحریم ها می توانید انتقال پول با بیت کوین را امتحان کنید.

با این وجود افرادی که ریسک پذیر هستند سعی ‌می کنند با ورود به این عرصه کمی خودشان و سرمایه شان را محک بزنند و قطعا ‌میزان سودشان بیشتر از زمانی خواهد بود که قانون گذاری شود. هر چند از نظر بسیاری از مراجع استخراج بیت کوین غیرقانونی است؛ اما بسیاری از نهادها اعم از دولتی، نیمه دولتی و حتی خصوصی به این کار مشغولند و سرمایه گذاری‌های‌ هنگفتی در این زمینه ‌می کنند.

طبق آخرین بررسی ها قرار بود؛ قوانین مربوط به استخراج ارزهای‌دیجیتال در پایان شهریور 99 اعلام شود که تاکنون خبری به دست نیامده است.

تفاوت ارزش بیت کوین در ایران و خارج

از آنجایی که ارزش بیت کوین در ایران بر حسب دلار در نظر گرفته ‌می شود؛ بسیاری بر این باورند که وقتی دلار هست چرا لقمه را دور سر بچرخانیم و ارز دیجیتال خریداری کنیم؟ آیا بهتر است خودمان تحریم بیت کوین را شروع کنیم؟

میزان رشدی که ارز‌های‌دیجیتال دارند بر حسب دلار محاسبه ‌می شود و تابع شرایط سیاسی و تحریمی ایران نیست. یعنی یک بیت کوین در ایران 30 هزار دلار قیمت گذاری ‌می شود در آمریکا و چین هم 30 هزار دلار است.

میزان رشدی که هر ارز دیجیتال دارد بسیار بیشتر از رشد دلار در ایران است. یعنی ممکن است امروز هر بیت کوین 30 هزار دلار ارزش گذاری شود اما به فاصله 1 هفته ارزش آن به بیش از 40 هزار دلار هم برسد.  و یا حتی به 20هزار دلار برسد.

این در صورتی است که ارزش دلار در ایران به اتفاقات سیاسی داخلی و خارجی مانند تحریم وصل ‌می کنند و همین موضوع باعث ‌می شود یک صعود ناگهانی داشته باشد و ثابت بماند.

مثلا دلار طی کمتر از 3 ماه توانست خودش را به 30 هزار تومن برسد. با وجود اطلاعات سیاسی موجود ارزش واقعی دلار در حال حاظر 17هزار تومن است. کمتر از این عدد یعنی دولت برای رضایت مردم دلارهای‌بیشتری وارد بازار ‌می کند و بیشتر از این عدد هم که تفاوتی با 30 هزار تومن ندارد.

آیا سرمایه گذاری در بیت کوین پیشنهاد ‌می شود؟

پیشنهاد سرمایه گذاری در ایران

 

طی آخرین بررسی ها، سال 2021 را سال سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای‌دیجیتال ‌می نامند. هر چند بیت کوین نوعی حباب است ولی حبابی است که به مانند سایر حباب ها نیست. مثلا دلار 30 هزار تومنی یک نوع حباب است که پس از ترکیدن به 27 هزار تومن و در حال حاظر به 22 هزار تومن رسیده است. ولی بیت کوین هر زمانی که به عددی غیرقابل تصور رسیده است طی مدت کوتاهی توانسته همان نقطه را به عنوان نقطه امن خود تعریف کند.

متاسفانه ایران از سرمایه‌های‌درونی کشور به خوبی استفاده نمی کند. وگرنه جود رآکتورهای‌هسته ای و نیروهای‌خورشیدی فضای بسیار خوبی را برای سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال فراهم ‌می کرد.

دور زدن تحریم های آمریکا با بیت کوین

با بیت کوین ‌می توانید پس انداز خودتان را ارتقاء ببخشید. خرید ارز دیجیتال تنها یک روش برای دور زدن تحریم با بیت کوین است. روشی که در ایران خیلی روش جدیدی نیست. هر درآمدی که به ریال ایران وابسته نباشد لقب دور زدن تحریم را به خود ‌می گیرد.

و در نهایت آیا سیاست ها و تحریم ها بر ایران موثر خواهد بود؟

به دلیل عدم قوانین مشخص استخراج ارزهای‌دیجیتال در ایران، خرید و فروش دستگاه‌های‌ارز دیجیتال در ایران نیز ممنوع و غیرقانونی است. بنابراین تمامی دستگاه‌های‌موجود قاچاقی است یا انحصار آن در دست افراد خاصی قرار دارد.

زمانیکه از گوشه و کنار خبر ‌می رسد که ایران در حال استخراج بیت کوین است یعنی یکی از سازمان‌های‌مهم در ایران دست به این کار زده و انحصار آن را در دست دارد؛ در غیر اینصورت این حجم از عدم کنترل ارز دیجیتال غیر قابل باور است.

بنابراین؛ امکان تحریم بیت کوین و سایر ارزهای‌دیجیتال وجود ندارد. زیرا ارز دیجیتال را هیچ سازمان داخلی و خارجی کنترل نمی کند. پس تحریم بیت کوین صحبتی غیرواقعی خواهد بود. ولی از آنجایی که ارزش بیت کوین با ارزش دلار برای ما یکی است، باید با دانش کافی ارز مورد نظر را خریداری کرد و سعی کنیم ‌میزان سرمایه ای را وارد ارز دیجیتال کنیم که با از دست دادن آن مبلغ زیادی را از دست نداده باشیم.


ثبت نظر