هاوینگ بیت کوین چیست | هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۰

23 اردیبهشت سال 1399 روز هاوینگ بیت کوین یا همان نصف شدن تعداد بیت کوین های استخراج شده بود. این اتفاق هر 4 سال یک بار رخ می دهد و از آن جایی که تاثیر زیادی بر ارزش بیت کوین دارد؛ بسیار مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. اما هاوینگ یا هالوینگ چیست ؟

هاوینگ بیت کوین چیست ؟

ماینرها با انجام محاسبات ریاضی که به آن ها در ادامه سختی شبکه می گوییم می توانند هر 10 دقیقه یک بلاک از بیت کوین را تایید کنند. زمانی که تعداد بلاک های تایید شده به عدد 21 هزار عدد برسد، تمامی بلوک ها نصف خواهد شد.
این روند نصف شدن را اصطلاحا هاوینگ هالوینگ نیز می گویند که معمولا هر 4 سال یک بار اتفاق می افتد. اطلاعاتی که درباره هاوینگ بیت کوین وجود دارد را می توانید از معتبرترین منبع جهان یعنی ویکی پدیا بخوانید.

چرا بیت کوین را با طلا مقایسه می کنند؟

قبل از اینکه به بررسی این سوال بپردازیم باید از خودمان بپرسیم چرا سرمایه گذاری در طلا اینقدر مهم است؟ یکی از دلایل اصلی اهمیت طلا، محدودیت آن است.
از آن جایی که طلا یک سرمایه محدود است و از نظام عرضه و تقاضا پیروی می کند؛ جهت سرمایه گذاری ها می توان روی آن حساب کرد. پس چرا به بیت کوین را با طلا مقایسه می کنند؟
زیرا بیت کوین نیز مانند طلا محدودیت بلاک دارد. ناکاموتو طراح و ایده پرداز بیت کوین، تعداد بیت کوین های موجود در شبکه را 21 هزار عدد معرفی کرده است. تا کنون 16 هزار بیت کوین استخراج شده است و یکی از دلایل اصلی اهمیت سرمایه گذاری در بیت کوین همین پیروی از نظام عرضه و تقاضا آن است.

تحقیقات اخیری که  SEBA حول مقایسه بیت کوین با طلا انجام داده است، یک تحقیق معمولی جهت مقایسه این دو سرمایه با یکدیگر نیست بلکه بیشتر مقایسه این دو سرمایه در شرایط بحرانی است.پیترز می گوید:

قانون عرض و تقاضا باعث افزایش روز به روز قیمت بیت کوین خواهد شد و این احتمال می رود که قیمت این ارز دیجیتال به 200 هزار دلار نیز برسد.

تاریخ هاوینگ بیت کوین 2020 | قیمت بیت کوین پس از هاوینگ

قیمت هاوینگ بیت کوین در تاریخ

بیت کوین از ابتدا شروع فعالیت تا الان با 3 هاوینگ مواجه شده است.

  • هاوینگ اول: سال 2012
    در این هاوینگ؛ پاداش استخراج از هر 10 دقیقه 50 بیت کوین به هر 10 دقیقه 25 بیت کوین رسید.
  • هاوینگ دوم: سال 2016
    پاداش استخراج از هر 10 دقیقه 25 بیت کوین به هر 10 دقیقه 12.5 بیت کوین رسید. پس از دومین هاوینگ ارزش هر بیت کوین 30برابر افزایش یاقفت. ارزش بیت کوین از 650 دلار به 20 عزار دلار رسید.برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند تا سال 2021 ارزش هر بیت کوین به بیش از 100 هزار دلار می رسد.
  • و هاوینگ سوم: سال 2020
    پاداش استخراج از هر 10 دقیقه 12.5 بیت کوین به 6.5 بیت کوین رسید.

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر قیمت بیت کوین

پیش بینی قیمت بیت کوین

 

در سال 2012 که بیت کوین با اولین هاوینگ خود مواجه شد، ارزش هر بیت کوین 100 برابر افزایش یافت. اما در هاوینگ دوم که تاریخی ترین هاوینگ بیت کوین تاکنون لقب گرفته است، ارزش هر بیت کوین 30 برابر افزایش داشت.
با وجود اینکه میزان ارزش افزوده آن نسبت به سال 2012، 70 برابر کمتر است اما بد نیست بدانید؛ برای خرید 50 بیت کوین در سال 2012 کافی بود تنها 30 دلار هزینه کنید در صورتی که ارزش افزوده 30 برابری پس از هاوینگ 2016 ارزش بیت کوین را به هزار دلار رساند.
اما تاثیر هاوینگ در سال 2021 چگونه بود؟ پس از هاوینگی که در سال 2021 رخ داد ارزش بیت کوین از 13 هزار دلار به 57 هزار دلار رسید که به خودی خود انقلابی را در صنعت ارز دیجیتال رخ داد. به تبع بیت کوین سایر ارزهای دیجیتال نیز افزایش بسیار زیادی را تجربه کردند.

دیجی کوین بر خلاف تمام رقبا با ارائه 290 ارز دیجیتال، کیف پول اختصاصی برای هر ارز و از همه مهمتر کارمزد 0.001 سعی کرده خریدی راحت و امن را در اختیارتان قرار دهد. برای خرید بیت کوین روی لینک زیر کلیک کنید.

آخرین هاوینگ چه زمانی اتفاق می افتد؟ | آخرین هاوینگ بیت کوین

آخرین هاوینگ بیت کوین زمانی رخ می دهد که برای آخرین بار استخراج بیت کوین  در سال 2140 انجام شود. 

آیا با هر هاوینگ تغییری در بیت کوین رخ می دهد؟

این یکی از سوالات اساسی است که پس از هر هاوینگ، طراحان به بررسی دقیق بلاکچین بیت کوین می پردازند. اگر بیت کوین استخراج شده پس از هر بار هاوینگ با نسخه قبلی بیت کوین متفاوت باشد، فضای اقتصادی بسیار بی ثبات می شود.

مردم برای فرار از تورمی که دولت به دلیل محرک های اساسی به بازار عرضه می کند به بازار ارزهای دیجیتال پناه می برند. اما نباید فراموش کرد که؛ پس از اینکه هاوینگ بیت کوین رخ بدهد، ارز بیت کوین یک صعود چند برابری را تجربه خواهد کرد و ممکن است گاوها پس از اینکه سودشان را کردند، سرمایه شان را از بازار بیرون بکشند؛ این اتفاق ممکن است ضرر جبران ناپذیری برای دیگر سرمایه گذاران باشد.

تاثیر کووید 19 بر بازار ارزهای دیجیتال

زمانی که بازار جهانی در مارس 2020 با ویروس کرونا مواجه شد؛ با کاهش بسیار شدید مواجه شد، تصمیم به پیروی از سیاست های بیت کوین گرفت.

زمانی که بازار در ماه مارس 2020 با شیوع ویروس کرونا یا کووید 19 مواجه شد؛ ضررهای بسیار شدیدی را متحمل شدند.

ضررهای بسیار شدیدی که بازار جهانی پس از شیوع ویروس کرونا در ماه مارس 2020 متحمل شد باعث شد حوزه ارزهای دیجیتال و الخصوص بیت کوین را جدی تر از قبل دنبال کنند تا بتواند بخشی از ضررهای هنگفتی که به بدنه اقتصادی کشور وارد شده است را جبران کند. اما آیا می توان گفت کرونا به نفع مردم تمام شد؟
خیر؛ زیرا اگر ویروس کرونا به پایان نرسد، بازار جهانی به دلیل سرمایه گذاری های نقدی ضررهای جبران ناپذیری را متحمل خواهد شد. با این وجود افراد زیادی هستند که معتقدند؛ کرونا بهشت سرمایه گذاران ارز دیجیتال شد.

چرا با وجود هاوینگ، هنوز برخی به بیت کوین بی اعتماد هستند؟

زمان دقیق هاوینگ بیت کوین

 

با انجام یک هاوینگ برخی موانع ایجاد شده در بی ثباتی قبلی در جهت افزایش یا کاهش ارز بیت کوین، کاهش خواهد داد. اما چرا مردم به بیت کوین بی اعتماد هستند؟
این حوزه هر چند توسط دولت در سال 2017 بسیار مورد توجه قرار گرفت اما عدم وجود چارچوب صحیح باعث عدم اعتماد افراد به بیت کوین می شود.

آیا کاهش ارزش بیت کوین مساوی عدم حمایت ماینرها خواهد بود؟

یکی از سوالات اساسی که مطرح می شود این است که چرا پس از هر بار هاوینگ، همچنان ماینرها تمایل بیشتری به استخراج بیت کوین دارند؟
درست است که ارزش هر بیت کوین پس از هر بار هاوینگ نصف میشود؛ اما نباید فراموش کرد که هاوینگ بیت کوین یعنی برای استخراج هر بیت کوین باید محاسبات ریاضی قوی انجام داد و پس از هر بار هاوینگ این محاسبات راحت تر انجام می شود  و نیازی به قدرت برق زیاد یا حتی دستگاه های خیلی پیشرفته نیست.


ثبت نظر