در حال پردازش

در حال پردازش

در حال پردازش

نموداربیت کوین | خرید بیت کوین | فروش بیت کوین | قیمت لحظه ای بیت کوین

خرید بیت کوین

خرید بیت کوین از صرافی دیجی کوین بسیار آنی صورت می گیرد اما قبل از آن بهتر است در صرافی ثبت نام کنید و پس از طی کردن مراحل احراز هویت و شارژ کیف پول مخصوص بیت کوین؛ می توانید میزان بیت کوین مورد نظر را از پنل معاملاتی خریداری کنید. 

برای خرید بیت کوین تنها کافیست وارد پنل معاملاتی خود شوید، از نوار بالا سمت راست نام ارز بیت کوین را انتخاب کنید در نهایت پس از نوشتن میزان ارز مورد نظر گزینه خرید را کلیک کنید. در کمتر از چند دقیقه میزان ارز انتخابی در کیف پول مخصوص بیت کوین تان قرار خواهد گرفت. 

میزان کارمزد برای خرید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری 0.001 است. این عدد برای تمام معاملات با هر مبلغی ثابت خواهد بود.

فروش بیت کوین | فروش بیت کوین در ایران

برای فروش بیت کوین در صرافی دیجی کوین پس از طی کردن مراحلی که در بخش خرید بیت کوین عنوان کردیم؛ بایستی میزان اتریوم مورد نظر که قصد فروش آن را دارید و همچنین مبلغی که میخواهید بیت کوین‌تان در آن نقطه به فروش برسد را وارد کنید. 

در صورتی که مبلغ پیشنهادی توسط خریداران ارز مبلغی منصفانه باشد در کمتر از یک ساعت بیت کوین شما به فروش می رسد اما در غیر این صورت ممکن است چند ساعت تا چند روز منتظر بمانید.

بیت کوین چیست ؟

حدود 10 سال پیش و پس از سقوط بازار مسکن، شخصی با نام ساتوشی ناکاموتو، با هویتی نامعلوم ارز دیجیتالی به نام بیت کوین را به وجود آورد. اینکه آیا یک فرد خالق بیت کوین بوده است یا یک گروه؛ هنوز یک راز است. ولی دلیل به وجودآمدن بیت کوین تنها یک چیز است و آن هم اینکه: بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است؛ جهت انجام معاملات در فضای غیرمتمرکز ولی با هزینه‌ای بسیار پایین.

در این تعریف با 3 کلیدواژه مهم آشنا شدیم:

 • ارز دیجیتال
 • هزینه کمتر در انجام معاملات
 • فضای غیر متمرکز

در این مقاله به بررسی هر کدام از موارد گفته شده خواهیم پرداخت؛ تا بیشتر با ساز و کار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال آشنا شویم.

 • ارز دیجیتال

باید گفت: بیت کوین اولین ارز دیجیتالی به وجود آمده نیست، ولی اولین ارز دیجیتالی است که به جهت پرداخت هزینه‌های کمتر در معاملات، می‌توان از آن استفاده کرد. اما ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال پولی نیست که به صورت فیزیکی مانند دلار و یورو وجود خارجی داشته باشد. بلکه توسط رایانه‌ها و در فضایی به نام کیف پول، تولید و نگهداری می‌شود. بنابراین نمی‌توان از بیت کوین به تنهایی در معاملات روزمره استفاده کرد و اگر نیاز به این کار باشد باید بیت کوین با ارز فیات (دلار، یورو، روپیه هند و ..) مبادله کنید. 

 • هزینه کمتر در انجام معاملات

 اجازه دهید با یک مثال آن را بررسی کنیم:

تصور کنید قرار است مبلغ 5000 دلار را برای دوستتان در انگلستان واریز کنید. این مبلغ از طریق بانک مبدا به بانک مقصد واریز شود و سپس دوست شما فقط می‌تواند مبلغی کمتر از 5 هزار دلار را برداشت ‌کند. این امر بابت این مهم است که بانک مبدا و بانک مقصد بخشی از پول را به عنوان واسطه برمی‌دارند.

بانک‌ها و سایر واسطه گرها علاوه بر هزینه‌ای که برای جابه‌جایی دریافت می‌کنند؛ اطلاعات شخصی کاربران را نیز به صورت گسترده در بانک‌های اطلاعاتی ذخیره می‌کنند. طی سال‌های اخیر، بانک‌ها مورد حمله دزدان و سایر کلااهبردارن قرار گرفته و همین امر ضررهای جبران‌ناپذیری را به مردمی که اطلاعاتشان در بانک‌ها بوده؛ وارد کرده است.

با این تعریف می‌توان گفت زمانی که قرار است مبلغی پول برای دوستتان که در هر جای دنیا هست واریز کنید؛ تنها کافیست بیت کوین را به کیف پول دوستتان بدون هیچ واسطه ای ارسال کنین. نه تنها اطلاعات شما و دوستتان محفوظ خواهد ماند؛ بلکه مبلغی کمتر از آنچه که بانک برای واسطه گری بر می‌دارد، از کل پولتان کسر خواهد شد.

 • فضای غیرمتمرکز

هیچ دولت و هیچ گروه خاصی شبکه بیت کوین را مدیریت نمی‌کند. این شبکه به صورت غیرمتمرکز و توسط تمامی ‌افرادی مدیریت می‌شود که با بیت کوین سر و کار دارند.  

اصطلاحا بیت کوین توسط افراد عادی مدیریت می‌شود و هیچ دولتی هیچگونه حقی بر آن ندارد.

آموزش خرید و فروش بیت کوین | خرید بیت کوین از دیجی کوین

شیوه خرید بیت کوین از دیجی کوین

قبل از اینکه بخواهیم وارد حوزه بیت کوین شویم بهتر است کمی با کیف پول آشنا شویم. برای خرید بیت کوین از سایت دیجی کوین، هیچ مسیر پیچیده ای رو به رویتان نخواهد بود. تنها کافیست سه قدم بردارید تا بیت کوین در حسابتان باشد. 

قدم اول: ثبت نام در سایت دیجی کوین

کافیست از طریق یکی از روش های زیر وارد اکانت دیجی کوین شوید. 

 • جستجو نام دیجی کوین در گوگل (یا هر مرورگر دیگر)
 • کلیک بر روی گزینه ثبت نام در سایت دیجی کوین (که در همین مقاله وجود دارد)

پس از اینکه مراحل ثبت نام در سایت دیجی کوین انجام شد، کمتر از دو ساعت پیامکی حاوی پیام «تایید هویت» ارسال می شود و می توانید وارد بخش حساب های کاربری شوید. 

فراموش نکنید؛ پس از تکمیل اطلاعات بایستی حتما از سیستم به مدت نیم ساعت خارج شده و سپس وارد شوید. در غیر ‌‌اینصورت «پنل معاملات» برایتان فعال نخواهد شد. این بخش به سایت بار سمت راست اضافه خواهد شد.

در صورت عدم مغایرت اطلاعات، هویت شما در کمتر از نیم ساعت تایید می شود.

با تکمیل‌‌ این بخش، پس از تکمیل حساب کاربری وضعیت شما به حالت معلق تبدیل خواهد شد. پس از حدود نیم ساعت باید مجددا وارد شوید تا بتوانید از طریق پنل معاملات به خرید یا فروش تتر (با هر ارز دیجیتال دیگری) بپردازید.

قدم دوم: شارژ حساب کاربری

در این بخش؛ کافیست حساب کاربری خودتان را شارژ کنید.

وارد بخش کارت‌های بانکی شوید و از ستون «تومان» حسابتان را به هر میزان که مایلید شارژ کنید.

در همان ابتدا که وارد سایت می‌شود دو گزینه در سایدبار سایت مشاهده می کنید. یکی حساب بانکی و دیگری کارت‌های بانکی. اگر مایلید اطلاعات حسابتان دائما در اختیار دیجی کوین باشد و دیگر برای برداشت وجه از حسابتان شما را وارد درگاه پرداخت آنلاین نکند، کافیست اطلاعات بخش حساب بانکی را تکمیل کنید.
در غیر اینصورت، در هر بار خرید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر ابتدا باید حسابتان را از بخش کارت های بانکی شارژ کنید و سپس با مراجعه به بخش پنل معاملات، آخرین گام خرید را انجام می دهیم.

*اگر پس از نیم ساعت همچنان در وضعیت معلق بودید، با بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

ویژگی های بارز کیف پول اتریوم دیجی کوین چیست؟

 • در هربار انتقال بیت کوین به کیف پول و برعکس باید کارمزد پرداخت شود که درحال حاضر معادل 0.00045 واحد بیت کوین هست. با افزایش بیت کوین به آن افزوده می شود. اگر‌‌این نقل و انتقالات در سایت دیجی کوین انجام شود هیچ هزینه و کارمزدی نخواهد داشت.
 • هر گاه ممکن است که کیف پولتان را گم کنید یا رمز عبورتان را فراموش کنید در صورتی که با ثبت نام در پنل دیجی کوین و در دست داشتن یک شماره موبایل امکان بازیابی اکانتتان وجود دارد.
 • امنیت کیف پول مهمترین ویژگی هر کیف پول است که دیجی کوین با تفکیک کیف پول ها توانسته امنیت زیادی برای سرمایه تان لحاظ کند.
 • بالاترین سرعت در نقد شوندگی. با حفظ موجودی در سایت می‌توانید در لحظه معامله کنید اما اگر قصد انتقال کیف پول به سایت را داشته باشید ممکن است تا نیم ساعت منتظر بمانید که‌‌این عدد در دنیای «معاملات لحظه‌ای» بسیار زیاد است.

قدم سوم: خرید بیت کوین از پنل معاملات

از بخش فیلترینگ گزینه بیت کوین را انتخاب می کنید. سپس با تحلیل نمودار به بخش خرید و فروش ارز دیجیتال می روید.

خرید بیت کوین | فروش بیت کوین

اگر مقداری بیت کوین دارید که قصد فروش آن را دارید، تنها کافیست وارد پنل ثبت نام دیجی کوین شوید و از آن جا با ورد به بخش پنل معاملات و درج مقدار بیت  کوین و قیمتی که برای آن در نظر گرفته اید به فروش برسانید. 

صفحه پنل معاملات در دیجی کوین

این دو بخشی که مشاهده می کنید؛ کمی با دیگر صرافی های آنلاین متفاوت است.

در این صرافی برای اینکه مقداری ارز دیجیتال را خریداری کنید، باید مقدار ارز و قیمت هر واحد به تومان را وارد کنید. سپس منتظر بمانید تا شخصی همان میزان از بیت کوین را به همان مبلغی که شما می خواهید هزینه کنید، به شما بفروشد.

در مقابل اگر می خواهید، مقداری بیت کوین را بفروشید؛ مقدار ارز و قیمتی که برای هر بیت کوین در نظر دارید را وارد کنید و منتظر بمانید که شخصی آن را از شما خریداری کند.

نموداربیت کوین | بیت کوین و نمودار رشد بیت کوین از ابتدا

امروزه بیت کوین بیشتر از هر زمان دیگری بر سر زبان هاست. ارزی که طی کمتر از 10 سال از تولد آن 2 بار به ارزش 20 هزار دلار رسیده است و کمتر از 6 میلیون از ارزهای آن باقی مانده تا استخراج شوند. بهتر است سری به نمودار بیت کوین بزنیم.

در معروف ترین مثال هایی که در جهت  توجیه فراز و فرودهای نموداربیت کوین از آن استفاده می کنند اغلب نام roller coaster دیده می شود. در روزهایی که قیمت بیت کوین سر به فلک می کشد؛ یعنی این غلتک روند صعودی را در پیش دارد. سپس کمی ایست دارد و روند سقوط را در پیش می گیرد.
این شوخی اینترنتی دائما در حال تکرار است، طوریکه بین دوستداران ارز دیجیتال بیت کوین، تصویری ارسال می شود که بیت کوین به مانند یک فرد دست هایش را باز کرده تا از این سورتمه سواری نهایت لذت برا ببرد. پس از بررسی این مقاله بیت کوین را می توانید با کارمزد 0.0001 از دیجی کوین خریداری کنید و هم می توانید از صرافی های خارجی مانند صرافی بایننس خریداری کنید.

نمودار بیت کوین از ابتدا | شروع بیت کوین از ژوئن 2011

نمودار بیت کوین در سال 2011

روزهای اولیه ژوئن 2011 روزهای Wild West بیت کوین می نامند. زیرا به مانند سال های که فرهنگ آمریکایی‌ها در ارتباط با اروپایی ها در حال شکل گیری بود؛ سال 2011 سال شکل‌گیری فرهنگ بیت کوین بود. سرمایه گذاری در بیت کوین در این شرایط تعبیری جز جسارت و شجاعت نداشت.

مخصوصا زمانیکه بیت کوین در اواسط ژوئن سال 2011 سقوط 94% را تجربه کرد یعنی قیمت هر بیت کوین از 32 دلار به 2 دلار کاهش یافت و بسیاری از افرادی که بیت کوین را یک سرمایه گذاری قدرتمند پیش‌بینی می‌کردند، دچار ضررهای هنگفتی شدند. این اتفاق در سال 2011 اولین و بزرگترین شکست برای بیت کوین بوده است.

بیت کوین و سالی نه چندان خوب در ژانویه 2012

نموداربیت کوین در سال 2012

سال 2012 با بیت کوین 4.50 دلاری شروع شد و در ژانویه همان سال به 7.00. دلار رسید. با این حال؛ نه بیت کوین و نه هیچ ارز دیجیتالی ادعایی ندارد که همیشه رو به رشد باشد و به همین دلیل بالاترین قیمتی که بیت کوین در ژانویه سال 2012 تجربه کرد 40/7 دلار بود که نموداربیت کوین این عدد را در پایان سال 2012 به 80/3 دلار نشان می داد.

قیمت بیت کوین در سال 2013 | آوریل 2013؛ سالی پر فراز و فرود برای بیت کوین

نموداربیت کوین

تا اینجا کار؛ یعنی در اواخر سال 2012 و اوایل سال 2013 روند بیت کوین کاملا نا امید کننده بود. ولی پس از زمان کوتاهی؛ ارزش بیت کوین از 13 دلار به 17، سپس 32 و در انتها به 49 دلار رسید و در پایان آوریل 2013 ارزش بیت کوین به 33 دلار سقوط کرد.

نوامبر 2013 و سقوط 500 میلیون دلاری

و اما نوامبر 2013 و سقوط 87% بیت کوین همچنان مهر داغی بر پیشانی بیت کوین است. سرمایه گذاران با بررسی نموداربیت کوین پیش بینی می کردند روند صعودی بیت کوین تا 20.000.000 دلار ادامه پیدا خواهد کرد و این روند در ماه های نوامبر تا ژانویه 2014 ادامه پیدا خواهد کرد.

با کلیک روی اینجا وارد یکی از مهمترین سایت های آنالیز نمودار بیت کوین می شوید.

پس از 411 روز و اتفاقی که برای صرافی GOX  افتاد متاسفانه؛ حدود 500 میلیون دلار سرمایه بیت کوین از بین رفت و پس از آن کمترین کمترین ارزش بیت کوین در ژانویه 2015 با ارزش 150.00 تخمین زده شد.

نمودار بیت کوین در سال 2017 | شروع طوفانی بیت کوین در نوامبر 2017

نموداربیت کوین

بیت کوین طی 5 سال یعنی از سال 2013 تا سال 2017 روند رو به جلویی را در پیش گرفته بود. طوریکه ارزش آن از مرز 5 رقمی شدن هم گذشت و توانست خودش را به 20 هزار دلار برساند.

با این اوصاف خرید بیت کوین در سال های 2015 به ارزش 750.00 بهترین تصمیمی بود که هر فردی می توانست بگیرد.

در دسامبر 2017 یک تغییر کوچک باعث شد که ارزش بیت کوین از 14000.00 دلار به 17000.00 دلار برسد. این اتفاق تنها فروش بیت کوین را بیش از پیش کرد. مدت کوتاهی پس از این افزایش نمایی؛ بیت کوین با سقوط 70% و ارزش 5900.00 همه امیدها را ناامید کرد.

با این اتفاق افراد زیادی سرمایه شان نابود شد و فرصت سرمایه گذاری را برای همیشه از دست دادند.

نمودار بیت کوین در سال 2020

در سال 2020 نمودار بیت کوین به بیشترین میزان 3 دهه اخیر خود رسید. در زمان تدوین ابتدایی این مقاله قیمت هر بیت کوین 20 هزار دلار بود اما در حال حاضر قیمت هر بیت کوین 50 هزار دلار ارزش دارد. یکی از اصلی ترین دلایل این افزایش قیمت، هاوینگبیت کوین است که در اردیبهشت 1400 اتفاق افتاد.

نمودار بیت کوین در سال 2021

و اما نمودار بیت کوین در سال 2021 حال و روز خوبی ندارد. این غول بازار ارز با یک سقوط آزاد مواجه شد و قیمت خود را 70 هزار دلار به نزدیکی 37 هزار دلار رسانده است. هر چند طی ماه های گذشته خبرهایی مبنی بر صعود طوفانی بیت کوین به گوش می رسد اما تاکنون بیت وین روندی صعودی و کند را داشته است. 

سرمایه گذاری در بیت کوین پیشنهاد می شود؟ | آیا روی بیت کوین سرمایه گذاری کنیم

بیت کوین مانند سایر ارزهای دیجیتال از سیستم بلاکچین استفاده می‌کند. سیستم بلاکچین مجموعه ای از بلاک هاست که یک کپی از تمامی بلاک های قبلی را در خود جای داده است. به این صورت که هر گاه یک بلاک از بلاکچین بیت کوین آزاد شود، این بلاک با یک نام خاص که مشابه نام‌های قبلی نیست به بلاک‌های قبلی متصل می‌شود. 
با این کار اگر اسم بلاک جدید مشابه یکی از بلاک‌های قبلی باشد، اجازه اتصال به زنجیره بلاک را نمی‌دهد زیرا آن نام در تمامی بلاک های قبلی تکرار شده است.

ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین به عنوان یک راهی برای سرمایه گذاری محسوب می شود. عین بانک، طلا، دلار و حتی بورس. ولی چه تفاوتی بین بورس، مخصوص بورس ایران و ارز دیجیتال وجود دارد؟ چه اتفاقی افتاد که بیت کوین و سایرارزهای دیجیتال را به عنوان یکی از راه های سرمایه گذاری عالی معرفی کردند. جواب تمامی این سوالات را می توان در سال 2020 که گذشت پیدا کنید. 
در ابتدا سال 2020 بسیاری از افراد به سمت بورس راهی شدند تا بتوانند از میزان سرمایه ای که دارند به بهترین شکل استفاده کنند. اما از آنجایی که بورس ایران بر اساس تحلیل فاندامنتال جلو می رود و نه تکنیکال، امکان ضرر در این سرمایه گذاری بیشتر از سود آن است.
در مقابل ارزهای دیجیتال خیلی کم به تحلیل فاندامنتال وابسته اند و میزان سود در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال قابل مقایسه با بورس نیست. به نظرم برای درک دقیق تر از این موضوع بهتر است مقاله سرمایه گذاری در بیت کوین را حتما مطالعه کنید. 

خرید بیت کوین در ایران | خرید بیت کوین با ریال

ساده ترین راه برای خرید بیت کوین در ایران استفاده از صرافی های ایرانی مانند دیجی کوین است. برای خرید بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگری، تنها کافیست در سایت دیجی کوین ثبت‌نام کنید، سپس حساب خودتان را شارژ کنید و در نهایت هر ارزی که مایلید را از پنل معاملات دیجی کوین خریداری کنید. به همین سادگی.

در سایت دیجی کوین امکان خرید تمامی ارزهای دیجیتال برایتان فراهم شده است. علاوه بر آن؛ می توانید ارزهای دیجیتالتان را به یکدیگر تبدیل کنید. 
برای این کار سیستم تبادل دیجی کوین با تبدیل هر ارز دیجتال به تتر و سپس تبدیل تتر به ارز مورد نظر، میزان ارز دریافتی را تخمین بزند.

بیت کوین

برای آشنایی بیشتر با اینکه دقیقا بیت کوین چگونه کار می‌کند، بهتر است از عملکرد آن درک عمیق‌تری داشته باشید. انگیزه افرادی که بیت کوین را ماین (MINE) می‌کنند یا اصطلاح رایج تر آن؛ بیت کوین را استخراج می کند؛ پاداشی است که از هر تراکنش در غالب بیت کوین به کیف پولشان ارسال می‌شود. به بیان بهتر؛ هر گاه فردی بخواهد یک تراکنش در بلاکچین بیت کوین انجام دهد بایستی یک معادله ریاضی را حل کند. بیت کوین پاداشی است که به آن فرد داده می شود. ولی خوب اکثر افراد بیت کوین‌های استخراج شده را خرید و فروش می‌کنند.

خالق بیت کوین برای درک عمیق‌تری از عملکرد بیت کوین، شما را با سه تعریف آشنا می‌کند:

 • Cryptography رمزنگاری
 • Supply and Demand عرضه و تقاضا
 • Decentralized Networks شبکه‌های غیر متمرکز

در ادامه هر کدام را به طور مختصر بررسی می‌کنیم تا به تعریف جامعتری از عملکرد بیت کوین برسیم:

 • Decentralized Networks شبکه‌های غیر متمرکز:

واضح‌ترین مثال برای بررسی شبکه‌های غیر متمرکز، همین زمانی است که شما از طریق مرورگر کامپیوترتان نام یک وب سایتی را جستجو می‌کنید. مثلا www.google.com . کامپیوتر شما با کامپیوتر شرکت گوگل یک گفتگویی را مبنی بر پیدا کردن آدرس شروع می‌کند و نتیجه آن، به نمایش درآمدن تصاویر، متن ها وغیره است. اگر سرورهای گوگل به هر دلیل، به درخواست شما پاسخی ندهند، شما قادر به مشاهده تصاویر و متن ها نخواهید بود. زیرا تمامی‌داده ها در یک شبکه، متمرکز شده‌اند. یا به مفهوم واضح‌تر، در یک مکان جمع‌آوری شده‌اند.

حال برای بررسی دقیق‌تر اینکه بیت کوین چگونه کار می‌کند؛ باید بدانیم فضای غیرمتمرکز چه تفاوتی با فضای متمرکز دارد؟!

در یک شبکه غیر متمرکز، شبکه‌های دیتا در هر جایی که شخصی با بیت کوین کار میکند؛ وجود دارند. اگر از همان مثال گوگل استفاده کنیم، می‌توانیم بگوییم که اگر گوگل از شبکه ای غیرمتمرکز استفاده کند؛ شما در هر لحظه و در هر کجایی که قرار داشته باشید می‌توانید به گوگل دسترسی داشته باشید. یعنی گوگل و سرورهای گوگل متعلق به یک شبکه خاص و یا متعلق به یک سرور خاص نیستند. بلکه هر فردی که با گوگل سر و کار داشته باشد؛ یک سرور گوگل در کامپیوتر خودش را دارد.

 • Cryptography رمزنگاری:

بیشترین جایی که از تکولوژی رمزنگاری استفاده شد،  جنگ جهانی دوم بود. در زبان عامیانه‌تر، در آن زمان برای عدم دسترسی دشمن به پیام‌‌های رادیویی؛ آن‌ها را به کدهایی تبدیل می‌کردند که هیچ کسی قادر به خواندن آن‌ها نباشد. به این صورت؛ تنها افرادی متوجه کدها می‌شدند که توانایی برگرداندن کدها به حالت اولیه را داشتند.

بیت کوین نیز به صورت مشابه از رمزگذاری استفاده می‌کند. با این تفاوت که به جای پیام‌های رادیویی، داده‌های تراکنشی را به بیت کوین تبدیل می‌کند. و به همین خاطر است که به بیت کوین رمز نگار نیز می‌گویند. دانستن همین مورد شما را به درک عمیق‌تری از بیت کوین نزدیک می‌کند.

 • Supply and Demand عرضه و تقاضا:

قانون عرضه و تقاضا را با یک مثال برایتان توضیح می‌دهم. تصور کنید یک قنادی در شهر وجود دارد و شما باید از همان قنادی یک عدد کیک را خریداری کنید. اگر به جز شما 4 نفر دیگر نیز خواستار همان کیک باشند، فروشنده قیمت کیک را بالا می‌برد. یعنی کیکی که به قیمت 100هزار تومان در حالت عادی فروخته می‌شد، در صورتی که خواهان زیادی داشته باشد، به قیمت 150 هزار تومان فروخته خواهد شد.

پس قانون عرضه و تقاضا یعنی: زمانی که ازیک چیز به میزان حداقلی وجود داشته باشد، ارزش آن چیز بیشتر از قبل می‌شود. بیت کوین‌ها نیز از همین قانون پیروی می‌کنند. اصطلاحا گفته می‌شود عرضه‌های بیت کونی حداقل است. یعنی بیت کوین ها با یک نرخ ثابتی تولید می‌شوند و هر 4 سال یک بار موجودی آن‌ها نصف می‌شود.

موجودی بیت کوین‌ها 21 میلیون سکه است و تعداد بیت کوین‌ها از این تعداد بیشتر نخواهد شد. تعداد بیت کوین‌های استخراج شده تا کنون، 18.5 میلیون بیت کوین است. و ما هنوز مسیر خیلی طولانی را داریم تا به عدد 21 میلیون بیت کوین برسیم.

بنابراین؛ تمامی ‌این سه قسمت، به سوال «بیت کوین چگونه کار می‌کند» پاسخ می‌دهد ولی نه پاسخی دقیق. برای اینکه دقیقا بدانیم بیت کوین چگونه کار می‌کند؛ باید با نحوه یک معامله بیت کوین بیشتر آشنا شویم.

روند انجام یک معامله در بیت کوین

کلاهبرداری در بیت کوین

برای انجام یک معامله بهتر است، که ما معامله رو در یک شبکه متمرکز انجام بدیم. ولی از آنجایی که بیت کوین یک شبکه غیرمتمرکز است، پایگاه داده‌های آن (دیتابیس database) بین تمامی ‌افرادی که از بیت کوین استفاده می‌کنند مشترک است. این پایگاه داده به عنوان دفاتر توزیع شده (دفاتر همگانی distributed ledger) از طریق بلاکچین در دسترس همه قرار می‌گیرند. حال تصور کنید قرار است 50 بیت کوین را از کیف پول خودتان به کیف پول شخصی دیگر ارسال کنید.

در فضای بلاکچین در صورت ارسال بیت کوین برای شخصی، باید پیامی ‌را تایید کنید. مثلا: « من می‌خواهم 50 بیت کوین برای علی ارسال کنم» این پیام برای همه افرادی که از بیت کوین استفاده می‌کنند ارسال می‌شود و سپس در دیتابیس هر کدام به صورت جداگانه ذخیره می‌شود.

امکان جعل هویت در معاملات بیت کوین

از آنجایی که شبکه بیت کوین یک شبکه‌ای کاملا شفاف است؛ میزان پیشرفت معاملات در آن کاملا واضح است. بنابراین؛ هیچکس نمی‌تواند میزان بیت کوینی که در یک معامله استفاده می‌شود را هک کند. ولی می‌تواند به شکل دیگری به کیف پول شما دسترسی پیدا کند. زمانی که شما یک کیف پول برای نگهداری و سایر معاملات بیت کوین ایجاد می‌کنید؛ به شما دو کلید داده می‌شود. یکی کلید عمومی‌(public key)و دیگری کلید خصوصی (private key).

نکته قابل توجه دیگر اینکه هر گاه شما در مبادلاتی که در آن به طور مستقیم از بیت کوین استفاده می‌کنید، اگر بخواهید معامله را فسخ کنید؛ امکان برگشت بیت کوین برایتان وجود ندارد. یعنی به مانند دلار و یورو نیست که بتوان پس از فسخ معامله یا مرجوعی، پول را پس گرفت.

برگردیم سراغ دو کلیدی که پس از ثبت کیف پول دریافت می‌کنید. هر دو کلید مجموعه‌ای از حروف کوچک، بزرگ و اعداد هستند که به عنوان نام کاربری و رمز عبور می‌توان از آن ها استفاده کرد. بنابراین برای درک صحیح‌تر از نحوه کار بیت کوین و حتی نحوه کار افرادی که کیف پول را هک می‌کنند؛ بهتر است بیشتر با ساز و کار هر دو کلید آشنا شوید.

سوالی که مطرح می‌شود این است که زمانی که قرار است شخصی برای ما بیت کوین را ارسال کند، دقیقا به چه چیزی احتیاج دارد؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است بدانید زمانی که شخصی می‌خواهد برای شما بیت کوینی را ارسال کند، تنها به کلیدعمومی‌ public key کیف پول شما احتیاج دارد و نه کلید خصوصی ، ایمیل، یوزرنیم وغیره. به همین دلیل است که هویت کاربران در بیت کوین ناشناس باقی می‌ماند.

کلید خصوصی: اجازه ارسال بیت کوین به اشخاص دیگر را به شما می‌دهد، و باید آن را برای خودتان ذخیره کنید.

کلید عمومی: اجازه دریافت بیت کوین را از اشخاص دیگر به شما را می‌دهد، و می‌توان آن را با دیگران به اشتراک بگذارد.

اجازه ندارید کلید کیف پول خصوصی را در اختیار هیچکسی قرار دهید! در بلاکچین کلید خصوصی نشان دهنده هویت شماست زیرا که تنها با استفاده از کلید خصوصی به بیت کوین‌هایتان دسترسی خواهید داشت. اگر فردی به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد، ممکن است بیت کوین‌های شما را برای خودش به راحتی یک آب خوردن ارسال کند. پس باید خیلی مراقب بود.

درست است که در بیت کوین اشخاص به صورت ناشناس با یکدیگر معامله می‌کنند و تنها مدرک آنها کیف پول آن‌هاست اما خود بیت کوین و افرادی که به صورن داوطلبانه کدهای بیت کوین را زیر نظر دارند، به مانند پلیس رفتار می‌کننند و تا زمانی که به صورت کامل اطلاعات در اختیار شبکه بیت کوین قرار نگیرد؛ اجازه انجام معامله را نمی‌دهند.

آیا شخصی می‌تواند از یک بیت کوین دو بار استفاده کند؟

هر معامله ای که در بیت کوین صورت می‌گیرد، در یک بلوک ذخیره می‌شود. این بلوک‌ها به صورت سری به یکدیگر متصل می‌شوند و به همین دلیل به آن‌ها بلاکچین گفته می‌شود. حال هر تراکنشی که در بلاک انجام می‌شود، به واسطه یک کلید عمومی ‌صورت می‌گیرد.

اگر بیت کوینی که قرار است آن را انتقال دهید، از کیف پول خودتان منتقل می‌شود؛عبارتی که روی بیت کوین نوشته شده است، کلید خصوصی شماست. پس اگر یک بار آن را برای کسی ارسال کردید، مجددا قادر به دسترسی به آن نیستید.

مسیر ارسال یک بیت کوین از یک کیف پول به کیف پول دیگر

برای درک بهتر این موضوع بهتراست یک بار مسیر ارسال یک بیت کوین را از یک کیف پول به کیف پول دیگر بررسی کنیم:

 • نوید می‌خواهد برای مریم بیت کوین ارسال کند.
 • معامله؛ به صورت یک بلاک در بلاکچین ذخیره می‌شود.
 • روز بعد، نوید سعی می‌کند همان بیت کوینی که برای مریم ارسال کرده را برای شخص دیگری ارسال کند.
 • معامله جدیدی در یک بلاک جدید ایجاد می‌شود.
 • رایانه‌هایی که وظیفه اجرا بلاک را بر عهده دارند، آخرین بلوکی را که بیت کوین در آن استفاده شده است را بررسی می‌کنند.
 • اگر در آخرین بلوک از این بیت کوین استفاده شده باشد، سیستم پاسخ می‌دهد: «این بیت کوین برای شخص مریم ارسال شده است.»

از آن جایی که کلید عمومی ‌که قرار است نوید مجدد برای آن بیت کوین ارسال کند کلید عمومی‌ مریم نیست، پس بلاکچین اجازه استفاده مجدد از بیت کوین را به شما نمی‌دهد.

آیا می‌شود بلوک‌های بلاکچین را دستکاری کرد؟

اگر کسی بخواهد بلوک‌های بلاکچین را دستکاری کند، فقط نسخه کامپیوتر خودش را تغییر می‌دهد ونه دیگر بلاک‌ها را. دقیقا عین یک سند word که در سیستم شما فقط ذخیره می‌شود.

اگر برایتان سوال است که «بیت کوین که شبکه ای نامتمرکز بود؛ پس چیشد» باید بگم؛ بله، درست است که بیت کوین شبکه ای نامتمرکز است، اما برای تغییر در روند بلاک ها باید به 51 درصد کامپیوترهای شبکه دسترسی داشته باشید. این قانون بلاکچین است!

اگر کسی به 51 درصد کامپیوترهای شبکه دسترسی داشته باشد چه می‌شود؟

از لحاظ فنی این امر امکان پذیر است ولی رسیدن به آن، عملا غیر ممکن. حتی اگر کسی 51 درصد از کامپیوترهای شبکه را هک کند، (به هر کامپیوتر در شبکه یک گره گفته می‌شود) یک لایه امنیتی دیگری نیز وجود دارد که مانع تغییر در بلاکچین می‌شود.

برای اینکه یک بلاک به زنجیره بلاک‌ها اضافه کنید، باید آن ها را استخراج کنید. در صورتی که شما بتوانید بیت کوین‌هایی را استخراج کنید، به شما بیت کوین به عنوان جایزه داده می‌شود. مانند افرادی که طلا را استخراج می‌کنند و طلا پاداش می‌گیرند.

در روند استخراج؛ هر گره باید واقعی بودن استخراج را تایید کنند.

حال تصور کنید که 51% از گره ها توسط یک هکر کنترل می‌شود؛ چه اتفاقی می‌افتد؟

 • هکر ها داده‌های موجود روی بلاک ها را تغییر می‌دهند تا بیت کوین‌های جدیدی از طریق کلید عمومی‌برایشان ارسال شود.
 • چون که دیتاهای بلاک ها در حال تغییر هستند، مشکلات ریاضی زیادی نیز به وجود خواهد آمد که هکر باید آن ها را حل کند.
 • برق مصرف شده در این راه بسیار بیشتر از ارزش بیت کوین به دست آمده خواهد بود.
 • و هکر برای حل مشکل چیزی بیشتر از بیت کوین را از دست خواهند داد.

همانطور که بررسی کردیم، وارد شدن هکرها به بلاکچین عملا بی معنی است.

مزایا و معایب بیت کوین

کلید خصوصی و کلید عمومی

هنوز خیلی از مزایای بیت کوین را عنوان نکردیم. ولی ترجیحا باز هم اول از مزایای بیت کوین صحبت می‌کنیم و بعد به سراغ معایب آن خواهیم رفت.

مزایا بیت کوین:

 1. پرداخت‌های بین المللی، خیلی سریعتر از بانک‌ها انجام می‌شود.
 2. هزینه جابه جایی بیت کوین خیلی کمتر از بانک‌ها و سایر موسسات مالی خواهد بود.
 3. هک بلاکچین تقریبا تقریبا غیرممکن است.
 4. شبکه‌ای غیر متمرکز؛ اما با این تفاوت که با تغییر در یک شبکه، تمام شبکه تغییر نمی‌کند.
 5. در معاملات احتیاجی نیست به کسی اعتماد کنید.
 6. می توانید ناشناس باشد؛ یعنی نیازی نیست با اسم خودتان وارد شوید.
 7. تاییدی برای کاربر جدید وجود ندارد – هر کسی با هر مشخصاتی می‌تواند از آن استفاده کند.

چرا «هیچ تاییدی برای احزار هویت وجود ندارد » ؟

هر کسی در هر جای دنیا می‌تواند از بیت کوین کوین استفاده کند و هیچ نیازی به شناسایی مشتری نیست. این مورد یکی از اصلی ترین ویژگی‌های بیت کوین است.

این ویژگی بیت کوین‌ها دقیقا نقطه مقابل بانک‌هاست. هنگامی‌که شما بخواهید یک اکانت در بانک برای خودتان ایجاد کنید؛ ابتدا باید هویتتان محرز باشد که اغلب بانک‌ها به واسطه یک ID این کار را انجام می‌دهند. ولی مشکلی که وجود دارد، این است که میلیون‌ها فرد در جهان وجود دارند که هیچ اکانتی در هیچ بانکی ندارند. آن‌ها نه می‌توانند پولی را ارسال کنند و نه می‌توانند پولی را دریافت کنند و بیت کوین دقیقا به همین دلیل به وجود آمده است.

پرداخت‌های بین المللی: یک مزیت بزرگ

زمانی که بخواهید برای شخصی پولی را به واسطه بانک ارسال کنید. این جا به جایی پول بین 4 الی یک هفته زمان می‌برد و علاوه بر آن بخشی از پول (حدود 10%) کسر می‌شود. شاید این مبلغ و این زمان کم باشد، ولی نه تنها بسیار طولانی است بلکه بسیار گران هسم هست.

در صورتی که اگر شما بخواهید با استفاده از بیت کوین مبلغ را واریز کنید، مدت زمان آن بین 10 دقیقه تا نهایتا 1 ساعت خواهد بود و مبلغی که به عنوان جا به جایی کسر می‌شود، کمتر از 1درصد است. به این شکل نه تنها در زمان صرفه جویی می‌شود؛ بلکه مبلغ کسر شده بسیار ناچیز خواهد بود.

معایب استفاده از بیت کوین

 1. سرعت عملکرد آن به‌ اندازه رمزنگارها نیست.
 2. هزینه هر بیت کوین به سرعت در حال تغییر است (همان عرضه و تقاضایی که پیشتر درباره آن صحبت کردیم).
 3. مجرمین به صورت ناشناخته می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
 4. عدم استفاده صحیح از کلیدهای عمومی ‌و خصوصی.

سخن آخر

استفاده از بیت کوین برای افرادی که خیلی با کامپیوتر سرو کار ندارند راحت نیست. مثلا استفاده صحیح از کلید واژه‌های خصوصی و عمومی، انتقال پول و استفاده از کیف پول و غیره کمی مشکل است. برای اینکه همه افراد بتوانند از بیت کوین استفاده کنند باید بیت کوین را خیلی ساده تر کرد. دقیقا به مانند زمانی که افراد از اینترنت استفاده می‌کنند.


ثبت نظر