21 پرسش و پاسخ مهم از اتریوم که باید بدانید

بسیاری از افراد وقتی وارد دنیایی به نام ارز دیجیتال می‌شوند، پس از مدتی با انبوهی از سوالات رو به رو هستند که هیچ جایی  مشخصا درباره آن ها صحبتی نشده است. این مقاله به طور خاص 21 سوال پرکاربرد درباره اتریوم را پوشش داده است.

چرا اتریوم ؟ درک ارز دیجیتال اتریوم

قبل از اینکه به بررسی تجربیات افرادی که اتریوم را خریداری کرده اند بپردازیم بهتر است یک دیدگاه کلی نسبت به اتریوم داشته باشیم. اتریوم محبوب ترین از دیجیتال غیرمتمرکز طی سال‌های اخیر معرفی شده ست که اغلب دوستداران ارز دیجیتال آن را رقیب اصلی بیت کوین و در جایگاه دوم ارزهای دیجیتال درنظر میگیرند. ویژگی که اتریوم را تا این حد ارزشمند کرده است؛ توانایی آن در ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز، شامل ایجاد شبکه‌های مجاز، سهولت استفاده از زبان برنامه نویسی فوق حرفه ای Solidity (مخصوص بلاکچین اتریوم) از طریق بلاکچین است.

شکی نیست که طی سال‌های 2020 و 2021 ارز دیجیتال اتریوم به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای افراد و حتی شرکت ها مورد استفاده قرار گیرد.

حالا نوبت آن رسیده است که به سراغ 30 پرسش و پاسخ از ارز دیجیتال اتریوم برویم.

مخفف اتریوم | اتریوم مخفف چیست؟

اتریوم در واقع شبکه بلاکچینی است که یکی از فعالیت های آن ایجاد یک رمز ارزی به نام Ether است. در واقع تمام شبکه اتریوم یک ارز اتر نیست. اساس اتریوم وجود قرارداد هوشمند است که در ادامه به آن می پردازیم.

ارز دیجیتال اتریوم را به طورخلاصه توضیح دهید.

اتریوم نسل دوم ارزهای دیجیتال است که بر روی شبکه بیت کوین ساخته شده است. اولین بار در سال 2015 ساخته شده است و از همان ابتدا کار خود را به طور جدی دنبال کرده است. بلاکچین اتریوم opensource است و به لحاظ فنی امکانات آن بیش از یک ارز دیجیتال ساده است.

بنیانگذار اتریوم چه کسی است؟

طی سال‌های اخیر دو بنیانگذار برای اتریوم معرفی شده اند. Vitalik Buterin and Gavin Wood.

EVM مخفف چیست؟

Ethereum Virtual Machine که شبیه یک ماشین مجازی هست

 

EVM مخفف Ethereum Virtual Machine است.

برای مدیریت اسکریپت ها یا گره‌هایی که در فضای بلاکچین اتریوم وجود دارند؛ یک شبکه به صورت ماشین مجازی در نظر گرفته شده است تا هر گره به صورت جداگانه توانایی تایید و رد هر معامله را داشته باشد. EVM به سیستمی‌اشاره دارد که قادر است هر مرحله از معاملات را به صورت منطقی انجام دهد. 

اکثریت قراردادهایی که در فضای بلاکچین اتریوم نوشته می‌شوند به زبان‌های سطح بالاتر مانند Solidity هستند و سپس به جهت تایید وارد bytecode EVM می‌شوند.

موارد استفاده از اتریوم در دنیای واقعی چیست؟

اتریوم بر خلاف برخی از ارزهای دیجیتال موارد استفاده زیادی دارد. از جمله:

 • نقل و انقالات غیرمتمرکز Decentralized Finance:

یکی از بزرگترین ویژگی‌های اتریوم استفاده از امور مالی غیرمتمرکز یا به اصطلاح (De-Fi) است. این روش نه تنها باعث بهبود بخش مالی می‌شود بلکه باعث تسهیل در سایر امور مالی مهم مانند دریافت وام و معاملات مالی می‌شود.

 • هویت دیجیتال:

هیچ نیازی به ثبت اطلاعات شخصی و هویتی خودتان ندارید. و تحت هیچ شرایطی مجبور به حمل اسنادتان ییا بارگذاری آن ها در فضای بلاکچین اتریوم نخواهید بود.

 • برنامه‌های بهداشتی:

سیستم‌های بهداشتی با راه حل‌های مبتنی بر اتریوم می‌توانند یک شبکه غیرمتمرکز ایجاد کنند که وظیفه آن ردیابی دارو و مدیریت بهبود حال بیماران باشد.

 • رمزگذاری:

اتریوم قدرت بی نظیری در ایجاد توکن‌های متعدد دارد. همین امر باعث شده است که خرید کالاهای موجود در بلاکچین آسان تر از گذشته باشد.

 • پرداخت ها:

اتریوم باعث بهبود روند نقل و انتقالات معاملات در معاملات فرامرزی شده است.

EEA چه ارتباطی با اتریوم دارد؟

EEA یا Enterprise Ethereum Alliance

در مارس سال 2017 اتحادیه بزرگی به نام EEA یا Enterprise Ethereum Alliance به جهت پشتیبانی از اتریوم ایجاد شد. این اتحادیه متشکل از دولت ها، سازمان ها و سایر موسسات مالی است که تصمیم گرفتند از ارز دیجیتال اتریوم به عنوان ارز واحد استفاده کنند. در حال حاظر EEA بیش از 150 عضو دارد واین یعنی 150 موسسه تنها از ارز اتریوم برای انجام مبادلاتشان استفاده می‌کنند.

اتریوم در اصطلاح عامیانه چه می‌نامند؟

ارز اتریوم را به جهت خلاصه نویسی با نام ETH نیز مشخص می‌کنند.

منظور از گره ها یا نودهای اتریوم چیست؟

گره‌های اتریوم با استفاده از پروتکل‌های اتریوم با یکدیگر در ارتباط هستند. این پروتکل ها را اغلب با نام Remote Procedure Call می‌شناسند که ارتباط سرور با کلاینت را، بدون درک جزئیات مشخص می‌کند.

اگر همین الان قصد خرید اتریوم را دارید روی لینک زیر کلیک کنید.

  خرید اتریوم  

اتر چیست؟

اتر را اغلب سوختی برای اتریوم معرفی می‌کنند. اتر تامین کننده قراردادهای هوشمند و ایجاد کننده گره‌هایی است که در شبکه بلاکچین اتریوم قرار دارد. به این معنی که زمانی که اعتبار یک بلوک سنجیده شد، 5 اتر در هر فرایند ایجاد می‌شود.

Weiچیست و چه تفاوتی با اتریوم دارد؟

wei چیست

 

کوچکترین واحد رمزگذاری شده در شبکه بلاکچین اتریوم Wei است. هر یک اتر شامل 18^10 Wei(10 به توان 18)  است. تجزیه اتر امری بسیار مهم است زیرا به افراد این اجازه را می‌دهد که بدانند برای انجام هر معامله به چه تعداد اتر نیاز دارند. این کمک بزرگی به بازار خرید و فروش ارز اتریوم است. زیرا افراد می‌توانند تنها یک یا چند Wei از اتریوم را خریدای کنند و نه یک اتریوم.

 

یک عکس از اینکه هر اتریوم شامل چند wei است

 

بلاکچین چیست؟

بلاکچین در مفهول کلی آن به فضایی اطلاق می‌شود که افراد بدون تایید شخص ثالث می‌توانند با یکدیگر معامله کنند. مفهوم بلاکچین از سال 2009 خیلی گسترش یافت. دقیقا زمانی که بیت کوین معرفی شد. بلاکچین ها برای مدیریت شبکه ای که به طور مستقل فعالیت کنند و هیچ نیازی به مدیریت متمرکز نداشته باشند، نیازمند یک سری الگوریتم‌هایی هستند که به آن ها اجماع یا consensus می‌گویند. الگوریتم‌های اجماع زیادی وجود دارد که بیت کوین از نوع PoW استفاده کرد. در حال حاظر؛ بلاکچین با روش‌های جدیدی برای مدیریت دفاتر غیرمتمرکز در حال طراحی و توزیع هستند.

الگوریتم اجماع یا consensus چیست؟

بلاکچین ها بدون دفتار اجماع هیچ کاربردی نخواهند داشت. الگوریتم اجماع به این دلیل بسیار مهم است که به عنوان بهترین روش برای اعتبار سنجی معاملات در بلاکچین تعریف می‌شود و در تعریف واضح تر؛ بدون الگوریتم‌های دفاتر اجماع فلسفه دفاتر توزیع شده پایدار نخواهد بود. الگوریتم‌های اجماع بسیاری وجود دارند؛ از جمله:

 • گواه اثبات کار Proof of work (PoW)
 • گواه اثبات سهام Proof of stake (PoS)
 • گواه اثبات سوختن Proof-of-Burn (POB)
 • تحمل خطای بیزانس عملی Practical Byzantine Fault Tolerance (PBFT)
 • نحوه عملکرد الگوریتم اثبات کار (PoW) را توضیح دهید؟

اثبات کار یا به اختصار (PoW) یک الگوریتم اجماع است که در جهت تایید اعتبار معاملات انجام شده به کمک ماینرها می‌آید. هر کسی توانایی حل مسائل پیچیده و انجام محاسبات را ندارد. به همین دلیل یک سری سخت افزارهایی تولید می‌شود که وظیفه شان تایید معاملات در بلاکچین است. متاسفانه PoW با محیط زیست سازگار نیست؛ زیرا که برای انجام وظایف خود به جریان برق زیادی احتیاج دارد.

اتریوم از کدام الگوریتم اجماع استفاده می‌کند؟

Proof-of-Work

 

در حال حاضر ، Ethereum از Proof-of-Work به عنوان الگوریتم اجماع استفاده می‌کند. اتریوم در حال تغییر الگوریتم اجماع خود به یک روش سازگارتر با محیط زیست به نام Proof-of-Stake (PoS) است.

تفاوت بلاکچین اتریوم با بلاکچین بیت کوین چیست؟

مهمترین تفاوتی که بین بلاکچین اتریوم و بیت کوین وجود دارد؛ شیوه عملکرد و ویژگی‌های آن هاست. بیت کوین از فناوری بلاکچین نسل اول است که پایه و اساس دفاتر غیرمتمرکز را ارائه می‌دهد. از طرفی دیگر اتریوم با ارائه یک راه حل بلاکچین را مقیاس پذیرتر و قابل برنامه ریزی تر کرده است. Ethereum از توانایی طراحی قراردادهای هوشمند و اجرای برنامه‌های توزیع شده (dApps) پشتیبانی می‌کند.

منظور از «قراردادهای هوشمند» چیست؟

قراردادهای هوشمند به مانند اسناد حقوقی هستند ولی در قالب رمز. این قراردادها پروتکل‌های رایانه ای هستند که به عنوان یک فرایند تایید دیجیتال یا اجرای مذاکرات بین طرفین استفاده می‌شود. قراردادهای هوشمند اغلب بسیار شفاف و خودکار هستند. به طور خلاصه، قراردادهای هوشمند امکانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بدون درگیری در معاملات به توافقات و اختلافات رسیدگی کنند.

 • مراحل اصلی جهت توسعه قراردادهای هوشمند تجاری چیست؟
 • مطمئن باشید که تجارت شما وابسته به قرارداد هوشمند است.
 • برخی از محدودیت‌های قراردادهای هوشمند را درک کنید.
 • برنامه ریزی‌هایی در جهت توسعه قراردادهایتان داشته باشید.
 • سعی کنید یک نفر مسئول قراردادهای هوشمندتان باشد.
 • قبل از اینکه قرارداد هوشمندتان را راه اندازی کنید؛ آزمایشات مناسب را حتما انجام دهید.

dApps چیست؟

dApps مخفف Decentralized Application

 

dApps مخفف Decentralized Application برنامه‌های غیرمتمرکز است. این برنامه به کمک فناوی بلاکچین آمده تا مزایایی از قبیل غیرمتمرکز بودن و open source بودن را در اختیار کاربران بلاکچین قرار دهد. علاوه بر این؛ برنامه dApps از پروتکل‌های بلاکچین پیروی می‌کند و گره ها nodes را به جهت عملکرد dApps تشویق می‌کنند.

اتریوم بهترین شبکه بلاکچین برای dApps است. زیرا اکوسیستم‌های مناسبی در جهت ایجاد dApps‌های واقعی ارائه می‌دهد. برخی دیگر از شبکه‌های بلاکچین که از اکوسیستم dApps پیروی می‌کنند شامل TRON و EOS است.

معاملات اتریوم در کجا ثبت می‌شوند؟

معاملات اتریوم در یک پرونده عمومی‌ ثبت می‌شوند. با این حال؛ اگر از شبکه مجازی استفاده شود تمامی‌سوابق در یک دفتر خصوصی درج شده و تنها برخی اطلاعات خاص در دسترس عموم قرار میگیرند.

آیا جهت انجام معاملات از کلید خصوصی استفاده می‌کنیم؟

بله.

 چگونه اتریوم را استخراج کنیم؟

برای استخراج اترها ، به یک کیف پول و ابزارهایی مانند Geth CLI نیاز دارید. با استفاده از این 2 مورد، بایستی در شبکه شرکت کنید و سعی کنید خرید معاملات را به بلاک اضافه کنید.

Geth  چیست؟

Geth  یک رابط خط فرمان است که هنگام اجرای یک گره کامل از اتریوم می‌توان از آن استفاده کرد.

حرف آخر

در این مقاله پرسش و پاسخ؛ سعی کردیم به پرتکرارترین سوالات در حوزه اتریوم پاسخ دهیم. اگر همچنان سوالاتی هست که ذهنتان را درگیر کرده و جواب شسته رفته ای براش پیدا نکردین؛ حتما از طریق کامنت با ما در ارتباط باشین


ثبت نظر

نظرات کاربران